Instalacja klimatyzacji

Jeżeli komuś zależy na utrzymaniu prawidłowej wilgotności oraz temperatura powietrza, to niezbędna będzie dla niego klimatyzacja.

Osoby pragnące samodzielnie ją zainstalować powinny zapoznać się z zasadami poprawnego montażu klimatyzacji.

Właściwe miejsce zainstalowania klimatyzatora

Ważne jest to, aby to urządzenie nie przeszkadzało w korzystaniu z pomieszczenia, a równocześnie zapewniało prawidłową cyrkulację powietrza. Jednostki wewnętrzne montowane na ścianach powinny być oddalone od sufitu co najmniej o 20 cm. Jest to związane ze sposobem budowy nowego typu klimatyzatorów, który pobiera powietrze za pomocą górnej części obudowy. Minimalne odległości tych jednostek od podłogi to 230 cm, a od sąsiadujących ścian to 10 cm.

Poprawne wygięcie rury należącej do instalacji freonowej

Montaż klimatyzacji zaczyna się od zawieszenia płyta montażowej, do której będzie przytwierdzona jednostka wewnętrzna. Następnie trzeba wywiercić otwory przeznaczone na instalację freonową i służące do odprowadzenia skroplin. W trakcie montażu jednostki wewnętrznej należy starać się nie doprowadzić do odgięcia instalacji freonowej. Dlatego zalecane jest postępowanie zgodnie z wytycznymi umieszczonymi w instrukcji. Należy zauważyć, że w tym momencie stosunkowo często następuje trwała awaria instalacji freonowej, gdyż niepoprawne wygięcie rurki przekłada się na jej skręcenie, co w konsekwencji prowadzi do tego, że klimatyzacja zostaje uszkodzona.

Odpowiednie wykonanie połączeń kielichowych

Instalacja klimatyzacji po przeprowadzeniu powieszenia jednostki wewnętrznej oraz przygotowaniu instalacji freonowej jest związana z wykonaniem połączeń kielichowych. Istotne jest to, aby prace dotyczące tych elementów zostały wykonane w dokładny sposób, gdyż to właśnie w obszarze tych połączeń nieszczelności zdarzają się najczęściej.

Prawidłowe zabezpieczenie instalacji freonowej

Należy zadbać o właściwe zabezpieczenie instalacji freonowej na połączeniach. Ma to przeciwdziałać występowaniu wykraplania się wody, do którego mogłoby dochodzić w trakcie pracy klimatyzatora, przy kontakcie powietrza z chłodnym czynnikiem chłodniczym, który znajduje się w instalacji. Jeżeli w izolacji termicznej występują jakiekolwiek przecięcia, to należy je zabezpieczyć. Najlepiej do tego celu nadaje się samoprzylepna taśma termiczna.