przyczepy burtowe

Współczesne, nowoczesne gospodarstwo rolnie nie będzie dobrze funkcjonować bez odpowiedniego zaplecza technicznego. Ciągniki, które stanowią główną siłę napędową gospodarstwa, potrzebują dodatkowego wyposażenia, dzięki któremu wykonywanie poszczególnych prac będzie w ogóle możliwe. Podstawą jest przyczepa, służąca do przewożenia wszelkich ładunków – nasion, plonów, bel słomy, trawy. Jakie przyczepy spiszą się lepiej – burtowe czy skorupowe?

Przyczepa do każdego zadania

Wśród wszystkich rodzajów przyczep rolniczych, przyczepy burtowe – nazywane również skrzyniowymi – odznaczają się najwyższą uniwersalnością. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane do transportu właściwe każdego rodzaju ładunku, spotykanego w gospodarstwie – od materiałów sypkich, przez towary załadowane na palecie. Ich charakterystyczną cechą są otwierane burty – dwie boczne i tylne, które pozwalają na rozładunek na trzy strony. Burty można również w razie potrzeby zdemontować, jeśli wymaga tego ładunek. Taka konstrukcja ma jednak pewne wady. Po pierwsze duża liczba ruchomych elementów powoduje, że przyczepa jest bardziej narażona na uszkodzenia. Po drugie przyczepy burtowe są przez to mniej szczelne, niż skorupowe, nawet mimo stosowania coraz lepszych uszczelek mających zapobiegać utracie materiałów sypkich.

Przyczepa idealna na ziarno

Alternatywnym rozwiązaniem są przyczepy skorupowe, w których – inaczej niż w urządzeniach burtowych – otwierana jest wyłączna tylna część. Takie rozwiązanie powoduje, że skrzynia przyczepy jest dużo szczelniejsza, przez co doskonale spisze się przede wszystkim w transporcie ziarna i innych sypkich ładunków, ale można ją również załadować roślinami okopowymi. Uproszczona konstrukcja i brak dużej ilości ruchomych elementów sprawia, że przyczepa jest mniej awaryjna, z drugiej strony jednostronny rozładunek może być uciążliwy. Szeroki wybór przyczep – zarówno burtowych, jak i skorupowych – znajdziemy w ofercie firmy Kagro.

Jaką przyczepę wybrać?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, bowiem to zależy od wielu czynników – między innymi naszych potrzeb i specyfiki działalności gospodarstwa rolnego. Jeśli potrzebujemy uniwersalnego sprzętu, który zastąpi nam kilka innych, bardziej wyspecjalizowanych urządzeń, przyczepa burtowa znacząco ułatwi nam pracę. Jeśli nasze gospodarstwo jest rozbudowane i nastawione na produkcję konkretnych rodzajów plonów, lepszym wyborem będzie przyczepa skorupowa. Niezależnie od tego, co wybierzemy, powinniśmy przed dokonaniem zakupu zwrócić uwagę na parametry przyczepy. Najważniejszym z nich jest oczywiście dopuszczalna masa całkowita, nie zapominajmy jednak o innych, takich jak wymiary przestrzeni załadunkowej czy wysokość, która jest istotna przy załadunku i wyładunku.