Często projektując kuchnię od podstaw punktem wyjścia jest wybór mebli – frontów, blatów, ilości i rodzajów szafek, ich rozmieszczenia i tak dalej. W jaki sposób dopełnić nowoczesne meble kuchenne wykończeniem ścian i podłóg, by stworzyć spójne, ciekawe i przyjazne wnętrze?

Kolor ścian

Podstawą, od której powinniśmy zacząć projektowanie własnej kuchni to wybór kolorystyki. Dobrze jest znać teorię kolorów oraz ich wpływu na człowieka. Możemy postawić na żywe barwy pobudzające apetyt i trawienie jak czerwień, pomarańcz i żółć lub przeciwnie: tłumiące apetyt chłodne odcienie niebieskiego jeśli nie lubimy spędzać w kuchni zbyt wiele czasu. Otaczając się zielenią poczujemy świeżość i spokój, natomiast jeśli klasyczne barwy można postawić na beże, brązy, szarości lub ponadczasową biel. Kolor ścian nie musi mocno kontrastować z kolorem frontów i blatów, ale nie powinien się też z nimi zlewać. Pamiętajmy przy tym, że jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast barwy ciemne będą wyglądały dobrze i nie obciążały zbytnio tylko przestronnych, dobrze oświetlonych kuchni. Przy wybieraniu barwy ścian dobrze jest przyłożyć wstępnie wybrany na próbniku kolor do frontu szafki, lub jeśli nie ma takiej możliwości nawet do jego zdjęcia w katalogu czy internecie. Coś, co wydaje się doskonałym pomysłem w naszej głowie, nie koniecznie musi sprawdzić się w rzeczywistości.

Co pomiędzy szafkami?

Tutaj pole do popisu jest dość szerokie. Po pierwsze, między blatem, a szafkami wiszącymi można postawić tradycyjnie na płytki. Ich wybór na rynku jest bardzo szeroki, więc musimy zdecydować, czy chcemy przełamać nowoczesne meble kuchenne na przykład niewielkimi, wzorzystymi, oryginalnymi kafelkami, czy dodać bardziej nowoczesne, np. długie w jednolitym kolorze. Ważna jest też czy będą matowe, czy błyszczące. Pamiętajmy, że błyszczące powierzchnie odbijają światło, więc jeśli fronty mebli są matowe, błyszczące kafelki je ożywią. Natomiast łączenie błyszczących płytek z błyszczącymi frontami nada wnętrzu dodatkowej świetlistości i nowoczesności, którą z kolei można przełamać stonowanymi dodatkami. Minusem stosowania płytek jest trudność utrzymania ich w nienagannym porządku. Oprócz płytek coraz częściej stosuje się też szkło. Może być barwione lub przeźroczyste, przykrywające wybrany przez nas motyw graficzny. Wzorzysta grafika za szkłem potrafi niesamowicie ożywić nowoczesne meble i nadać im zupełnie nowy charakter! Szklana płyta dobrze znosi kontakt z wilgocią i bardzo łatwo oczyścić ją z zabrudzeń. Można zastosować również laminowaną płytę w wybranym kolorze (również w kolorze frontów), jednak należy pamiętać o tym, że nie sprawdzi się ona kiedy będziemy używać kuchenki gazowej, ponieważ nie nadaje się do kontaktu z otwartym ogniem.

Podłoga

Podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim wytrzymała. Dobrze też wybrać taką, na której nie widać zabrudzeń. Przy wyborze płytek na podłogę kuchni warto zwrócić uwagę na takie cechy jak: klasa ścieralności, antypoślizgowość, twardość, nasiąkliwość, czy odporność na plamienie. Do nowoczesnych mebli kuchennych pasują trwałe podłogowe płytki ceramiczne. Nieco mniej odporne materiały to terakota i klinkier. Płytki charakteryzują się niezwykle bogatą kolorystyką, różnorodną wielkością i ciekawym wzornictwem. Nowoczesny klimat mebli na pewno świetnie dopełnią błyszczące, duże płytki w jednolitym kolorze. Podłogę można zrobić również z kamienia, który gdy zostanie dobrze zabezpieczony, zachowa swój urok na długie lata. Kamienna podłoga chociaż efektowna, jest jednak nieco zimna, więc jeżeli chcemy przełamać nowoczesność mebli bardziej tradycyjnym, ciepłym elementem – postawmy na drewno. Drewniana podłoga świetnie wygląda i dobrze amortyzuje upadki. Pamiętajmy jednak, że drewno, by pozostało piękne i służyło nam długo, trzeba pielęgnować i czyścić przy pomocy odpowiednich środków.

Nowoczesne meble kuchenne dają szerokie pole do popisu jeśli chodzi o aranżowanie przestrzeni kuchni. Możliwości jest tyle, że ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz zasobność portfela. Umiejętne łączenie wzorów, kolorów i faktur pomoże nam w stworzeniu spójnego, ciekawego wnętrza, którym będziemy się cieszyć przez długie lata. Dobrze zaaranżowane wnętrze można na bieżąco zmieniać i modyfikować poprzez drobne dodatki takie jak naczynia, gadżety, rośliny czy tekstylia, dzięki czemu nigdy nie wyjdzie z mody i będzie dobrze komponowało się z resztą mieszkania.

Artykuł został przygotowany przez Pracownię mebli kuchennych Bors