Wybór parapetów zewnętrznych ma ogromny wpływ na wygląd domu. Podpowiadamy jak wybrać te najlepsze, które nie tylko dobrze wyglądają, ale i odpowiednio chronią ścianę.

Co dają odpowiednie parapety?

Parapety zewnętrzne stanowią istotną część elewacji. Poza istotną funkcją dekoracyjną spełniają także funkcję ochronną. W zasadzie jest to ich najważniejsze zadanie – chronią one ściany przed zawilgoceniem i zaciekami powstającymi po deszczu. Dlatego też należy dobrać odpowiedni ich materiał, aby wytrzymywały różne warunki atmosferyczne (niskie i wysokie temperatury, opady). Jako że stanowią istotny detal elewacji należy również odpowiednio dopasować je do innych elementów domu, tak kolorystycznie jak i materiałowo.

Najpierw materiał

Należy go tak wybrać aby parapety zewnętrzne harmonizowały się ze ścianami i dachem, ale także wytrzymały warunki na jakie będą wystawione. Na przykład jeśli dach jest wykonany z dachówki ceramicznej to wtedy najlepiej wybrać parapety ceramiczne, jeśli zaś dom jest wykonany w większości z drewna, lub utrzymany w takiej stylistyce wtedy też najlepiej kupić takie właśnie podokienniki.

Parapety drewniane

Wybór odpowiedni dla domów zbudowanych z naturalnych materiałów takich jak cegła, kamień czy przede wszystkim drewno. Parapety z drewna mają niestety wiele wad. Do najważniejszych należy niska wytrzymałość tego materiału na różne warunki atmosferyczne. Wysoka jak i niska temperatura, częste deszcze powodują szybkie ich niszczenie. Regularna impregnacja pomaga, ale niestety nie jest w stanie całkowicie zatrzymać tego procesu.

Parapety z blachy stalowej

Są zazwyczaj najtańsze. Pasują do okien z PVC i z drewna. Wykonuje się je z blachy ocynkowanej, która odpowiednio konserwowana wytrzymuje kilkanaście lat, jednak każde uszkodzenie powierzchni powoduje praktycznie natychmiastową korozję. Zdarzają się parapety wytrzymujące w odpowiednich warunkach i przy dobrej konserwacji do 30 lat. Dużą wadą jest to, że stal potęguje odgłosy kapiących kropel deszczu, oraz, że jest produkowana w ograniczonej palecie barw.

Parapety z PVC

Często sprzedawane w zestawie z oknami wykonanymi z PVC i w zasadzie pasują tylko do nich. Produkowane w szerokiej gamie kolorów, wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, dobrze tłumią odgłosy deszczu. Bardzo dobry wybór jeśli okna są również z tego materiału.

Parapety ceramiczne

Bardzo dobrze wyglądające szczególnie w zestawie z innymi elementami ceramicznymi jak np. dachówki. W zasadzie pasują do domów wykonanych z każdego materiału, jednak w szczególności do tych z materiałów naturalnych. Posiadają szereg zalet – odporne na wysokie i niskie temperatury, wilgoć, świetnie wyglądają, paleta kolorów jest ograniczona praktycznie tylko wyobraźnią producenta. Odpowiednio konserwowane wytrzymują kilkadziesiąt lat. Bez dbania o nie kilkanaście lat to minimalny czas przydatności.

Kolor

Tutaj sprawa jest bardzo indywidualna. W zależności od gustu kolor dobiera się pod kolor okna, dachu lub elewacji. Jeśli ktoś ma takie życzenie to również można je wybrać w całkiem innym kolorze.