Dzięki dodatkowej izolacji na elewacji budynku możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ponieważ minimalizujemy ilość ciepła, które ucieka z wnętrz. Właściwe ocieplenie również pomaga w utrzymaniu odpowiednio mikroklimatu we wnętrzach. Aktualnie najczęściej do prac termoizolacyjnych wybierany jest styropian. Jaka jego grubość będzie optymalna?
W sprzedaży możemy znaleźć wiele różnych styropianów przeznaczonych do ocieplenia elewacji domu lub innego budynku. Styropian jest lekki, przystępny cenowo, ma dobrze właściwości termiczne i możemy zakupić go w dużych płytach, które są łatwe i szybkie w układaniu. Nic więc dziwnego, że to właśnie on, a nie wełna mineralna jest najpopularniejszy.
Gdy także interesuje cię ocieplenie budynków, warto zapoznać się z ofertami różnych producentów, aby dobrać taki styropian, który sprawdzi się najlepiej. Jeśli chcemy ocieplić nowy budynek, informacje o grubości styropianu znajdziemy w projekcie. Z kolei wtedy, gdy chodzi o termoizolację istniejącego już budynku, musimy dobrać go samodzielnie albo skonsultować się z ekspertami.
Najbardziej popularne grubości styropianów to od 10-12 centymetrów, w przypadku którego współczynnik przewodzenia ciepła to do 0,040 W/(mK). Im współczynnik ten jest wyższy, tym izolacja jest gorsza. Do wyboru mamy też znacznie grubsze styropiany, na przykład mające 15-25 centymetrów, które pozwalają nam uzyskać znacznie wyższy poziom termoizolacyjności, a tym samym niższe rachunki za energię.
Warto też wskazać, że w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest kilkukrotnie niższe niż w tradycyjnym budownictwie, stosuje się materiały znacznie grubsze.
Oczywiście, nie zawsze jesteśmy w stanie zastosować aż tak grube styropiany, ponieważ dom powiększa wtedy swoje wymiary, co może być problemem w przypadku kładzenia ocieplenia przy oknach, drzwiach, przy dachach. Wobec tego wtedy, gdy chcemy wybrać ocieplenie budynków, ale nie wiemy, co sprawdzi się najlepiej, skonsultujmy się z fachowcami w tej dziedzinie.