kolektory słoneczne

Ogrzewanie mieszkania istotnie wpływa na nasze coroczne wydatki. Zwłaszcza, gdy jesteśmy dumnymi właścicielami domu jednorodzinnego. Duże włości mają swoje plusy, ale potrzebują także odpowiedniego zaplanowania systemu.

Instalacje projektuje się podle zapotrzebowania na energię, a wybór źródła ciepła jest czymś, czego po prostu nie można bagatelizować.

Wykorzystać Słońce

Polska nie posiada wybitnych warunków atmosferycznych, porównywalnych do Hiszpanii czy też innych państw położonych w rejonie Morza Śródziemnego. Okazuje się jednak, że kolektory słoneczne mogą skutecznie wspomóc nasz system. Ich atrakcyjność przejawia się nie tylko w produkcji ciepła, ale także licznych dofinansowaniach.

Rynek tzw. certyfikatów jest bardzo zmienny i przed planowaniem inwestycji należy koniecznie zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy. Czy przy pomocy wyłącznie tych urządzeń ogrzejemy nasze domostwo? Chciałoby się powiedzieć, że tak, ale niestety nie byłoby to stwierdzenie prawdziwe.

Częściej kolektory wspomagają instalację oraz służą do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Nowości jak typ PVT, umożliwiają jednoczesną produkcję ciepła oraz energii elektrycznej. Ich opłacalność jest jednak nadal badana, na rynku polskim uznać je można wciąż za ,,egzotykę”.

Co w zamian?

Jeżeli koncepcja kolektorów słonecznych nas interesuje, pomyślmy poważnie nad połączeniem ich z innym źródłem. Pompy ciepła są najczęściej oferowane na rynku i znakomicie współgrają z instalacjami tego typu. To rozwiązanie stricte ekonomiczne, które wykorzystywane jest coraz częściej.

Ma to swój wpływ także na ogólną ekonomię projektu oraz ekologię. Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, a także pozbawione ogromnej ilości wydzielanych zanieczyszczeń. Gdy chcemy stworzyć przyjazne ogrzewanie, także dla naszego otoczenia, zdają się być naturalną solucją.

Jak dobiera się asortyment tego typu?

Życie jest proste, ale reguły doboru komponentów do instalacji niestety skomplikowane. Trzeba określić nie tylko zapotrzebowanie, ale również liczne detale. Należy do nich położenie dachu (strona świata), nasłonecznienie w regionie czy też dostępna połać.

To zadanie dla specjalnych konstruktorów, którzy tworzą projekty od podszewki. Klient może wyłącznie zgłosić chęć budowy, wszystkim innym zajmą się wykwalifikowani pracownicy.