Kłopoty ze zbyt dużą wagą ciała ma coraz więcej osób na całym świecie. Problem otyłości określa się mianem choroby cywilizacyjnej, co oznacza, iż jej występowanie jest związane ze zmieniającym się trybem życia oraz nawyków żywieniowych. Brak aktywności fizycznej, brak czasu na przygotowanie zdrowego posiłku, ale również wszelkiego typu leki czy skłonności genetyczne sprawiają, że obecnie ogromna liczba osób stara się schudnąć.

Duża część z nich przekonuje się jednak, że zrzucenie zbędnych kilogramów nie jest wcale łatwym zadaniem. Aby zrobić to racjonalnie, ale przy tym też skutecznie, trzeba się bowiem trochę natrudzić. Jakich zasad należy się zatem trzymać by nasze ciało wyglądało tak jak tego chcemy?

Odżywianie

Najczęściej, czynnikiem który w głównej mierze odpowiada za naszą nadwagę jest nieodpowiednia dieta. Dlatego eksperci powtarzają, że proces odchudzania powinniśmy zaczynać od zweryfikowania naszego codziennego menu. Przede wszystkim powinno być one urozmaicone i uzupełnione o wartościowe składniki odżywcze, takie jak węglowodany złożone, białko czy tłuszcze roślinne. Oczywiście jednocześnie należy zrezygnować z produktów, które sprzyjają przybieraniu na wadze. Wszelkiego typu fast foody, słodycze czy słodzone napoje gazowane, powinny raz na zawsze zniknąć z naszego jadłospisu. Oprócz tego, posiłki należy jeść o stałych porach dniach.

Zasady zdrowego odżywiania wydają się być dość proste, jednak wiele osób ma wątpliwości czy dobrze ustala swoją codzienną dietę. W takich przypadkach, warto więc skorzystać z porady specjalisty. W miejscach takich jak Centrum Polkard w Olsztynie, dietetyk pomoże nam stworzyć jadłospis, który będzie zdrowy, dostosowany do naszego trybu życia, a przy tym mniej kaloryczny.

Aktywność fizyczna

Zdrowa dieta to nie jedyny warunek skutecznego chudnięcia. Bardzo ważny jest bowiem również ruch, na który często nie mamy zbyt wiele czasu. Zwłaszcza gdy pogoda nie sprzyja aktywności fizycznej, trudniej jest nam wyjść pobiegać czy chociażby udać się na spacer. Warto jednak znaleźć taki rodzaj sportu, który faktycznie przypadnie nam do gustu. Mogą być to zajęcia fitness, pływanie czy jazda na rowerze – najważniejsze by czerpać z tego przyjemność, gdyż dzięki temu gubienie kilogramów stanie się znacznie łatwiejsze.

Odchudzanie nie należy zatem do najłatwiejszych zadań, ale warto próbować, gdyż powrót do prawidłowej wagi będzie miał niezwykle korzystny wpływ zarówno na nasz organizm jaki i na naszą psychikę.