Protezy akrylowe

Gdy na leczenie naturalnego uzębienia jest już za późno, z pomocą przychodzi nam protetyka stomatologiczna. Wyróżniamy w niej dwa podstawowe rodzaje uzupełnień – to uzupełnienia stałe oraz ruchome. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej ruchomym uzupełnieniom protetycznym we współczesnej stomatologii. Opowiemy o popularnych protezach akrylowych, protezach elastycznych i szkieletowych.

Protezy akrylowe

Najpopularniejszy rodzaj ruchomych uzupełnień protetycznych to od lat protezy akrylowe, często wzmacniane metalową siatką. To z założenia protezy śluzówkowe, opierające się w większości lub nawet w 100% na błonie śluzowej w jamie ustnej. Są popularne przede wszystkim ze względu na niskie koszty wykonania. Trzeba jednak powiedzieć wprost: akryl jest materiałem sztywnym i kruchym, przez co pacjentowi na początku trudno jest się oswoić z protezą w ustach – szczególnie gdy mówimy o protezie całkowitej, stosowanej przy bezzębiu (protezy częściowe wykonywane są wtedy, gdy można je podeprzeć na zdrowych zębach pacjenta). Akrylowa proteza całkowita może się przemieszczać, podnosić w trakcie gryzienia, trudniej jest wykonać każdy kęs. Jak mówią nam fachowcy w dziedzinie protetyki stomatologicznej z Centrum Dentystyki EuroDent z Krakowa, niektórzy pacjenci – niestety – przez pierwsze wrażenia zrażają się do protez akrylowych, zakładają je tylko „na wyjście” lub odkładają do szafki na dobre. To przykre, ale prawdziwe – a można przecież spróbować przetrwać trudny początek.

Protezy elastyczne i szkieletowe

Innym rozwiązaniem są protezy elastyczne (termoplastyczne) wykonywane z materiałów typu acron. Acron to krystaliczne, półprzezroczyste tworzywo o lekko różowym odcieniu. Protetyk może zaproponować zarówno częściowe uzupełnienie z tego materiału, jak i protezę przy całkowitym bezzębiu.

Nowoczesna protetyka stomatologiczna to również nieco inne ruchome uzupełnienia – przede wszystkim protezy szkieletowe, które są wykorzystywane przy częściowych ubytkach w uzębieniu. Protezami szkieletowymi nazywamy protezy, których filigranowa konstrukcja wykonana jest z metalu. Częściowe protezy szkieletowe opierają się głównie na zębach pacjenta, a nie na śluzówce, co jest lepiej tolerowane.

W protetyce stomatologicznej każdy przypadek wymaga oczywiście indywidualnego podejścia i kompleksowej konsultacji. Czasem proteza ruchoma to jedyne rozwiązanie, czasem z kolei najlepszą opcją jest uzupełnienie stałe, jak korony licowane, pełnoceramiczne, czy cyrkonowe, które oparte są na implantach. Na koniec warto dodać, że fachowcy zajmujący się protetyką stomatologiczną proponując konkretne rozwiązania, kierują się przede wszystkim skalą braków w uzębieniu, stanem zdrowia zębów i dziąseł, ogólnym stanem zdrowia pacjenta, ale też oczywiście jego osobistymi preferencjami i potrzebami.