płyny do płukania jamy ustnej

Wiele słyszy się o prawidłowej pielęgnacji zębów, jednak rzadko wspomina się o dziąsłach, o które również należy dbać. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może doprowadzić do powstania biofilmu, który nieusuwany może z kolei przerodzić się w płytkę nazębną, a następnie kamień. W tym miejscu warto wyróżnić kilka terminów, których znajomość pomoże w prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.

Biofilm – cienki nalot bakteryjny, który pojawia się na powierzchni dziąseł. Jest zjawiskiem normalnym, jednak wymaga regularnego usuwania, gdyż może się nawarstwiać.

Płytka nazębna – powstaje w wyniku nieusuwanego biofilmu. Składa się zarówno z bakterii przyjaznych, jak i szkodliwych, które żywią się cukrami pozostałymi na dziąsłach. Wytwarzają one również kwasy i mogą wywoływać próchnicę zębów.

Kamień nazębny – gruby osad, który są w stanie usunąć wyłącznie dentyści przy pomocy specjalnych narzędzi.

Zdrowe dziąsła to te, które są regularnie pielęgnowane. W tym celu warto zaopatrzyć się w specyfiki charakteryzujące się dobrym składem. Płyny do płukania ust, nici dentystyczne oraz odpowiednie szczotkowanie jest w stanie zminimalizować osadzanie się biofilmu, jak również poprawienie jego jakości poprzez zwiększenie ilości przyjaznych bakterii.

Zapalenie dziąseł

Przyczyny zapalenia dziąseł zwykle związane są z ich niedostateczną pielęgnacją. Należy jednak pamiętać, że choroba ta jest odwracalna, w przeciwieństwie do paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł to wczesne i łagodne stadium choroby, które związane jest z obrzękami, zaczerwienieniem, a niekiedy również krwawieniem dziąseł. Aby zapewnić sobie prawidłową higienę jamy ustnej, warto wykorzystać płyn do płukania ust z dobrym składem. Tego rodzaju specyfiki znajdują się w bogatym i zróżnicowanym asortymencie Listerine. Mowa tutaj o LISTERINE® PROFFESIONAL GUM THERAPY, którego skuteczność została potwierdzona klinicznie. Płyn tworzy niewidoczną barierę ochronną, utrudnia przyleganie bakterii do płytki nazębnej, umożliwia regenerację dziąseł oraz nie powoduje przebarwień. Osobom, które pragną znaleźć produkt o szerszym spektrum działania, polecamy poznać pozostałe płyny do płukania jamy ustnej Listerine.