Zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek to bardzo popularna dolegliwość, na którą cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczególnie narażeni są na nią ludzie, którzy spędzają bardzo dużo czasu przed ekranem komputera lub telewizora. Kolejną grupą narażoną na występowanie tej dolegliwości są wszystkie osoby, które na co dzień wykonują różnego rodzaju prace mechaniczne. Zapalenie spojówek bardzo często występuje również u dzieci w różnym wieku. W tym artykule dowiesz się, czym objawia się zapalenie spojówek u dziecka oraz jak sobie z nim radzić.

Zapalenie spojówek u dziecka

Spojówka ze względu na swoją budowę jest bardzo narażona na różnego rodzaju infekcje spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Jest to niezwykle delikatna błona śluzowa, która pokrywa powieki oraz gałki oczne. Jej zadaniem jest przede wszystkich ochrona oczu przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz infekcjami. Spojówki wykazują szczególną wrażliwość na działanie bardzo ostrego światła oraz zanieczyszczeń. Bardzo ważną funkcją spojówki jest również równomierne rozprowadzanie łez na powierzchni oka, co zapewnia odpowiednie nawilżenie gałki ocznej.
Z zapaleniem spojówek mogą borykać się zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych osób, zapalenie spojówek może mieć charakter infekcyjny oraz nieinfekcyjny. U dzieci najczęściej występuje ono jako objaw schorzeń górnych dróg oddechowych, m.in. jamy nosowej oraz gardła. Zdarza się również, że zapalenie spojówek towarzyszy infekcjom takim jak różyczka, świnka czy odra.

Objawy zapalenia spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dziecka ma bardzo charakterystyczne objawy, do których należą przede wszystkim zaczerwienienie oczu oraz opuchlizna powiek. Wyżej wymienionym objawom zazwyczaj towarzyszy pieczenie oraz bardzo uciążliwe swędzenie, co sprawia, że dziecko bardzo często pociera powiekę, pogarszając w ten sposób sytuację. Podczas zapalenia spojówek u dziecka można zaobserwować również nadmierne łzawienie oraz występowanie gęstej wydzieliny, która skleja powieki. Powyższe objawy występują praktycznie za każdym razem podczas zapalenia spojówek, dlatego dzięki nim łatwo można rozpoznać z jaką dolegliwością dziecko się boryka. W takiej sytuacji warto odwiedzić lekarza specjalistę, który wdroży odpowiednie leczenie. Warto jednak pamiętać, że powinno zostać ono poprzedzone odpowiednią diagnostyką, ponieważ istnieją różne przyczyny zapalenia spojówek i w zależności od przyczyny występowania tej dolegliwości, sposób leczenia będzie przebiegał inaczej.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie zapalenia spojówek u dziecka powinno zostać poprzedzone diagnostyką. Jeśli lekarz stwierdzi, że przyczyną tej dolegliwości jest alergia, należy zastosować odpowiednie leki przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne. Jeśli z kolei zapalenie spojówek ma podłoże bakteryjne, skuteczną formą leczenia może okazać się zastosowanie kropli z antybiotykiem. Takie krople łagodzą pieczenie oraz dokuczliwe swędzenie dość szybko po ich zastosowaniu.