płynność finansowa

Dla wielu osób, które nie posiadają własnej firmy, jedynym sposobem na ocenienie wyników finansowych przedsiębiorstwa jest zwracanie uwagi na to, jakie przynosi ono zyski. Jak się jednak okazuje, jest to sprawa znacznie bardziej skomplikowana, niż można przypuszczać. Z tego też powodu bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość istnienia wskaźników płynności finansowej, które precyzyjnie określają to, jaki jest stan danej firmy. Zagadnienie płynności finansowej w niniejszym artykule zostało opisane przez serwis faktura.pl.

Czym jest płynność finansowa?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak obliczyć wskaźnik płynności finansowej i jakie są konkretnie ich rodzaje, w pierwszej kolejności zrozumieć trzeba to, czym tak w ogóle jest płynność finansowa. Czego ona dotyczy i z jakiego powodu jest tak ważna?
Jeśli chce się poznać tylko suchą definicję, to płynność finansowa jest po prostu zdolnością do terminowego regulowania wszystkich zobowiązań firmy. Mowa tu jest więc o wypłacaniu w odpowiednim czasie pensji, spłacaniu rat kredytów czy też innego rodzaju wierzytelności. Jeśli choć jedna z tych kwestii zostanie opóźniona, ponieważ firma nie uzyska na czas dochodu z innego źródła, mowa jest o zachwianiu płynności finansowej, co rzecz jasna jest ogromnym zagrożeniem dla firmy. Wszelkie tego rodzaju problemy działają bowiem jak kula śnieżna, która stopniowo zaczyna się powiększać i może doprowadzić do prawdziwej katastrofy dla naszego przedsiębiorstwa. Żeby do tego nie dopuścić, właściciele firm cały czas sprawdzają to, jak wyglądają wskaźniki płynności finansowej.

Najważniejsze rodzaje wzkaśników płynności finansowej

Skoro już wiadomo, czym jest płynność finansowa i z jakiego powodu jest ona tak ważna dla każdego przedsiębiorstwa, warto się teraz dowiedzieć, w jaki sposób można ją mierzyć. Jak się okazuje, pomocne w tym wypadku są różnego rodzaju wskaźniki płynności finansowej. Które z nich są szczególnie warte uwagi?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie jednym z najważniejszych wskaźników jest ten dotyczący płynności majątkowej. Dotyczy on sytuacji, gdy firma będzie musiała zamienić swoje aktywa na środki finansowe. Im będzie to można wykonać w możliwie najkrótszym czasie, a także z jak najmniejszą stratą środków finansowych, tym wskaźnik ten będzie prezentował się lepiej.
Kolejnym bardzo ważnym wskaźnikiem jest ten od płynności majątkowo-kapitałowej. W tym wypadku mierzy się zdolność przedsiębiorstwa do terminowego spłacania zobowiązań finansowych. Jak można się domyślić, wskaźnik ten zależny jest nie tylko od posiadanych środków i aktywów, lecz również od wysokości zobowiązań. Oznacza to, że firma musi posiadać aktywa o wysokiej płynnosi, lecz również niski poziom zadłużenia krótkoterminowego.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o płynności przepływów pieniężnych, co dotyczy możliwości zakupu towarów i usług w sytuacji, gdy są one niezbędne do dalszego prowadzenia dzielności. Jeśli firma nie może sobie pozwolić na spontaniczne zakupy, wstyd wskaźnik ten jest na złym poziomie.