Widzimy je na co dzień, są praktycznie wszędzie. Jesteśmy w pracy, robią nam kawę, na uczelni, dostarczają energii w postaci czekoladowych batonów, na przystankach, podają nam bilety, a w centrach handlowych wywołują nam zdjęcia… co jeszcze potrafią szafy vendingowe, które przejęły od człowieka obowiązek sprzedaży wielu produktów?

Przyszłość należy do vendingu?

 

Tak mówią specjaliści zarówno Ci, którzy zajmują się vendingiem na co dzień, jak też Ci, którzy badają rynek konsumencki i prognozują, jak będzie wyglądał biznes za rok, za 5 i 10 lat. W Japonii i USA vending jest już bardzo rozwinięty, w Polsce, pomimo że możemy się spotkać z coraz nowszymi maszynami, nadal musimy gonić czołówkę.

Początkowo szafy vendingowe przeznaczone były do przyrządzania napojów gorących, głównie kawy, ale też herbaty i czekolady. Dużym zainteresowaniem cieszyły się słodkości, jak batoniki, cukierki i ciastka, które także można kupić przy pomocy jednego przycisku. Dzisiaj biznes ten wygląda znacznie bardziej obiecująco. Urządzenia te sprzedają praktycznie wszystko: kosmetyki,e-papierosy, bilety komunikacji miejskiej, pamiątki, a także w wielu fabrykach są do dyspozycji pracowników w celu pobierania artykułów BHP. Ciekawym rozwiązaniem są również mrożone desery i lody, które sprzedają maszyny eurovending.pl. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że lody przyrządzi dla nas… szafa bez ingerencji człowieka.

Zautomatyzowana sprzedaż

 

Dlaczego właściwie przedsiębiorcy decydują się na vendingowy biznes? Powodów jest wiele, głównie ze względu na zainteresowanie społeczeństwa. Trzeba się dostosować do świata konsumenckiego, to tak naprawdę on kreuje trendy, a firmy i producenci tylko zaspokajają potrzeby swoich klientów. Maszyny są połączone z systemem, który dostarcza informacje przedsiębiorcy o potrzebie ich uzupełnienia, cały czas ich zaopatrzenie jest monitorowane.

Nikt nie wiem, co w Polsce za 5 lat będzie sprzedawane przez automaty vendingowe. Możemy już kupić w nich nawet mleko i fast-foody czy tak jak w przypadku eurovending.pl lody i koktajle. Vending się rozwija, jeszcze niejednokrotnie nas z pewnością zaskoczy.