Lęk przed dentystą, czyli dentofobia dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Skutkiem tego jest omijanie nie tylko wizyt kontrolnych, ale również tych koniecznych, gdy boli nas ząb lub odczuwamy inne dolegliwości. Skrajna dentofobia, która objawia się silnymi bólami brzucha, nasilonym stresem czy przyspieszonym biciem serca to jednak stosunkowo rzadkie zjawisko. Większość osób po prostu mierzy się z dyskomfortem. Dobry stomatolog będzie jednak starać się maksymalnie rozluźnić atmosferę, czyniąc ją jak najbardziej przyjazną dla pacjenta. Warto pamiętać, że sporo przekonań na temat wizyt w gabinecie dentystycznym to mity, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Z jakimi można spotkać się najczęściej?
Mit nr 1 – Jeśli dobrze umyjemy zęby przed wizytą, dentysta nie zauważy ubytków.
Wiele osób unika odwiedzania stomatologa, gdyż po prostu wstydzą się własnych zaniedbań w kontekście higieny jamy ustnej. Część z nich wierzy jednak w to, że jeśli dobrze wyszczotkują zęby przed wizytą, zamaskują niektóre problemy lub ukryją fakt, że wcześniej słabo dbali o uzębienie. Oczywiście jest to błędne myślenie, gdyż samodzielnie nie jesteśmy w stanie pozbyć się zalegającego kamienia nazębnego i próchnicy. Każdy stomatolog od razu zwróci uwagę na tego typu kwestie, dlatego zamiast okresowych zrywów związanych z nagłą chęcią dokładnego szczotkowania zębów, postawy na regularność.
Mit nr 2 – Kobiety w ciąży nie powinny wykonywać zabiegów w gabinecie stomatologicznym.
To kolejny mit, który może okazać się bardzo szkodliwy nie tylko dla przyszłej matki, ale również samego dziecka. Jeśli dopuścimy do sytuacji pojawienia się stanu zapalnego oraz ubytków i nie podejmiemy leczenia, narażamy się na niebezpieczne powikłania. Stomatolog przyjmuje kobiety w każdym momencie ciąży, jednak najbardziej zaleca się wykonywanie zabiegów w II trymestrze. W tym okresie nie wykonuje się jedynie wybielania, fluoryzacji, skalingu ultradźwiękowego oraz zabiegów protetycznych.
Mit nr 3 – Wizyta w gabinecie dentystycznym wiąże się z dużym bólem.
Tego typu przekonania są charakterystyczne dla osób starszych, które w okresie dzieciństwa przeżyły traumę w gabinecie stomatologicznym i do teraz wizyta kojarzy się im z ogromnym bólem. Obecne leczenie znacznie różni się od tego sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, zarówno w kontekście skuteczności środków znieczulających, jak i podejścia samych lekarzy. W każdym dobrym gabinecie stawia się komfort pacjenta na pierwszym miejscu i dba o jego samopoczucie.