Pobyt w domu opieki w dalszym ciągu jest w pewnym sensie tematem tabu, o którym wciąż niechętnie rozmawiamy. Zapewne jest tak dlatego, bo nasze społeczeństwo podświadomie uważa, że to najbliższa rodzina powinna zadbać o starszą osobę, która pomocy potrzebuje. Warunki w domach opieki nie są już te same, jak to było kilkanaście lat temu. W którym momencie decyzja o pobycie w domu opieki będzie najlepsza i co musimy wiedzieć?

Przede wszystkim należy stwierdzić jedno – domy opieki są po to, by pomagać i zapewnić dobry byt tym, którzy tego naprawdę potrzebują. Obecnie ośrodki są świetnie przystosowane i z pewnością są w stanie zapewnić dobre warunki. W którym momencie powinniśmy podjąć taką decyzję?

Zazwyczaj decyzję o pobycie w domu opieki podejmuje ktoś z najbliższej rodziny – córka, syn, zięć czy wnuczka w momencie, kiedy starsza osoba nie jest w stanie sama się sobą zaopiekować. Przyznać trzeba, że są to trudne decyzje, które mogą być dosyć ciężkie i nie zawsze łatwe do podjęcia. Podejmując taką decyzję zastanawiamy się, czy jest to już ten najodpowiedniejszy moment? Czy nie mamy już innego wyjścia, oprócz domu opieki?

Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my jesteśmy w stanie zapewnić lepszą opiekę bliskiej nam osobie niż dom opieki. Wziąć pod uwagę musimy naszą dyspozycyjność, możliwość poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i umiejętność wykonywania konkretnych czynności. Wydawać nam się może, że będziemy potrafili pogodzić wszystkie obowiązki z pracą, ale czy na pewno? Jeśli mamy wątpliwości i nie do końca jesteśmy pewni, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pobyt w domu opieki. Ogromnym błędem jest postrzeganie domu opieki jako miejsca, które jest taką ostatecznością dla starszej osoby. Bowiem warunki panujące obecnie w domach opieki są naprawdę dobre, a opieka w pełni profesjonalna i specjalistyczna.

Bardzo często starsze osoby mają różne schorzenia zdrowotne, które wymagają specjalistycznego postępowania. W warunkach domowych nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić zwłaszcza, że większość z nas nie ma wiedzy medycznej. A w domach opieki nie dość, że mamy zapewnioną opiekę całodobową, to na miejscu są również lekarze i specjaliści, którzy w razie potrzeby udzielą pomocy.

Szukając odpowiedniego domu opieki możemy zauważyć, że każdy z nich proponuje coś innego, ma inną ofertę oraz inne wymagania. Nie ma tutaj recepty na to, by znaleźć ten najlepszy. Musimy kierować się potrzebami i oczekiwaniami osoby, która tej opieki potrzebuje. Ważne jest, by znaleźć ośrodek położony niedaleko od naszego miejsca zamieszkania, dzięki czemu będziemy w stanie odwiedzać bliską nam osobę beż żadnych problemów.

Zanim zdecydujemy się na konkretny dom opieki, to warto odwiedzić kilka ośrodków, porównać ceny – w przypadku tych prywatnych, sprawdzić wszystkie warunki, zweryfikować ofertę i porozmawiać z opiekunami. Jeśli podopieczny jest w stanie wyrazić swoją opinię, to również możemy go zapytać, czy dane miejsce mu odpowiada i czy czuje się tam wystarczająco dobrze.

Dom opieki to bardzo często najlepsze wyjście, by starsza osoba otrzymała najlepszą pomoc i opiekę z możliwych i jednocześnie czuła się jak u siebie w domu.

Publikację przygotował Wigor – Dom Opieki w Warszawie, któremu można zaufać.