„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – cytat ten mógłby zostać użyty w odniesieniu do wielu miejsc w Polsce, a jednym z najbardziej niedocenianych obszarów są właśnie Mazury. Wyjeżdża tam co prawda sporo ludzi, ale coraz częściej decydujemy się na zagraniczne wojaże, nad gorące morza lub w egzotyczne kraje. Mazury wydają się zaniedbane, ale to nieprawda. Dlaczego to idealne miejsce na wakacje?

Mazury – miejsce z historią

Mazury są regionem geograficzno-kulturowym o bardzo ciekawej historii, która przebija się miejscami przez dziką przyrodę, nietkniętą obcowaniem z człowiekiem. Dawniej tereny te wchodziły w obszar Prus – obecnie to północno-wschodni teren Polski. Ciekawa historia – chrystianizacja przez Krzyżaków, panowanie Hohenzollernów, panowanie Fryderyka I, rozbiory i wojny – odcisnęła na terenach mazurskich swoje niezatarte piętno. Po dziś dzień można zatem oglądać zabytki zamierzchłych czasów – niesłusznie Mazury kojarzą się jedynie z przyrodą, bowiem są tam także wielkie miasta, których grzech nie zwiedzić.

Jest więc zamek w Lidzbarku Warmińskim, Krzyżacki zamek prokuratorski w Węgorzewie, zamki krzyżackie w Olsztynku, Szczytnie, Giżycku, Nidzicy, Ełku i Kętrzynie, zamek w Ostródzie i w Rynie, liczne, zabytkowe kościoły, bazyliki i sanktuaria, wzniesione w dawnych czasach ratusze (w Olsztynie, Szczytnie, Ornecie) oraz wiele innych, historycznych miejsc.

Przyroda Mazur

Tym co nęci przyjezdnych jest jednak na ogół wspaniała przyroda – na Mazurach znajdą ukojenie wszyscy, którzy chcą odpocząć od zgiełku miast i naładować akumulatory przed powrotem do pracy. Kiedyś tereny Mazur całkowicie pokrywała puszcza, której pozostałości – Puszcza Piska i Romincka – wciąż się tam znajdują. Liczne parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody – naprawdę jest co odwiedzać. Malownicze jeziora rozrzucone pośród łąk i lasów – każdy znajdzie tu ciszę i spokój, idealne do relaksu i wypoczynku. Jechać można w pojedynkę, w parze, albo całą rodziną.

Jeśli ktoś planuje wyjazd, musi się oczywiście gdzieś zatrzymać. Wspaniałe, spokojne i pełne wygód pensjonaty rozrzucone są po całym terenie Mazur. Często turyści decydują się na Augustów. Jeśli ktoś wybierze tamten rejon na wczasy na Mazurach ,Pensjonat Vita będzie idealny – przytulne pokoje, sauna, basen, siłownia i wiele innych atrakcji, a wszystko to w urokliwych zakątkach północno-wschodniej Polski. W tym roku zaplanuj wakacje na Mazurach i odpocznij jak należy!