Przygotowując się do wyprawy na ryby trzeba nie tylko zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, ale również właściwie się ubrać. Dzięki temu będziemy przygotowani na każdą zmianę pogody i nieprzewidziane wydarzenia. Oczywiście, w zależności od pory roku ubiór wędkarza nieco się od siebie różni – pewne jego części pozostają jednak niezmienne. Jak powinien się odziać profesjonalny wędkarz?

Dopasowani do otoczenia

Dobry wędkarz wie, że aby nie wystraszyć ryb i nie być zbyt dobrze widocznym (tak, ryby widzą panów, którzy wymachując zamaszyście wędkami i rozmawiając na cały regulator w trakcie słuchania radia, stoją przy brzegu, odziani w jaskrawe ciuchy) trzeba zachowywać się bardzo cicho i zlewać się z otoczeniem. Dlatego też odzież wędkarska powinna mieć naturalne kolory przyrody – zieleń i brąz. W słoneczny dzień nie będzie nam zbyt gorąco, a w zimny raczej nie zmarzniemy, gdyż warto ubierać się warstwowo (na tak zwaną cebulkę), aby szybko móc dostosowywać się do zmiany pogody i temperatury.

Niegdyś wędkarze ubierali się po prostu w stare, zniszczone ubrania, których nie było szkoda ubrudzić i byle jaką czapkę na głowę – teraz jednak zagorzali wędkarze preferują profesjonalną odzież, która chroni ich przed wodą, chłodem, słońcem i przegrzaniem. Jakie elementy są niezbędne?

Odzież wędkarza

Bielizna termiczna uchroni wędkarza przed przegrzaniem i jednocześnie pozwoli mu zachować ciepło w trakcie zimniejszych poranków (na ryby należy jeździć wcześnie rano – ryby o świcie są bardzo aktywne, a i miejsce trzeba zająć dosyć wcześnie). Kombinezonów asekuracyjnych warto używać raczej wówczas, gdy zamierzamy łowić z łódki na jeziorze, bądź wybieramy się na morze. Na nogi najlepiej wdziać spodnie stworzone specjalnie dla wędkarza – trekkingowe, ocieplane w chłodniejsze miesiące, a w postaci szortów w lecie. Spodnie posiadają kieszenie i wykonane są z materiału odpornego na rozerwanie, z dodatkowymi, nieprzemakalnymi zabezpieczeniami. Na tors profesjonalny wędkarz powinien zarzucić wygodny t-shirt i kamizelkę wędkarską. W chłodniejsze dni przyda się zaś kurtka przeciwdeszczowa – sportowa, trekkingowa. Kurtka z kapturem, nieprzemakalna, w której można spokojnie łowić ryby nawet podczas lekkiego deszczu (ryby wtedy nadzwyczaj dobrze biorą).

Ważne jest również nakrycie głowy, chroniące przed zimnem lub słońcem (czapka uszatka, kapelusz wędkarski lub czapka z daszkiem, bądź też czapka z owiewką, chroniąca kark przed komarami i promieniami słońca) oraz buty. Muszą być one wygodne oraz dostosowane do różnych warunków terenowych. Najlepiej zdecydować się na tak zwane wodery – z długimi cholewami, które chronią przed wodą – bądź też buty trekkingowe. Hunt-Fish to sklep internetowy, gdzie można nabyć wszystkie najważniejsze części odzieży wędkarskiej. Warto zajrzeć na stronę, by zapoznać się także z licznymi akcesoriami, które przydadzą się amatorom wędkarstwa oraz podróży.