nowe mieszkania w Krakowie

Różnice w cenach nowych mieszkań widoczne są szczególnie w dużych miastach. Planując zakup własnego M, warto pamiętać o tym, że to ile zapłacimy na nasze wymarzone mieszkanie, jest uzależnione m.in. od jego lokalizacji. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo, co jeszcze może wpływać na cenę mieszkania. Zainteresowane osoby zapraszamy do lektury.

Najważniejsza jest lokalizacja

Wystarczy rzut oka na ceny nowych mieszkań w Krakowie, Warszawie czy Trójmieście, by zauważyć, jak duże znaczenie ma lokalizacja nieruchomości. Najdrożej zapłacimy zwykle za mieszkanie w centrum oraz w dzielnicach dobrze z nim skomunikowanych. W stolicy np. wyższe są ceny mieszkań przy stacjach metra, nawet jeśli lokalizacja tych dzielnic nie jest bardzo atrakcyjna. Dobra lokalizacja mieszkania oznacza również bliskość szkół, przedszkoli, sklepów, ośrodków zdrowia – czyli tych miejsc, bez których trudno sobie wyobrazić sprawne codzienne funkcjonowanie w mieście. Ale ważne może być też sąsiedztwo placów zabaw, parków, obiektów sportowych. Nabywcy zwracają również uwagę na to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie i jeśli jest to blok co najmniej kilkupiętrowy – czy jest w nim winda. Ceny mieszkań są niższe, jeśli lokale znajdują się na wyższych kondygnacjach niż I czy II piętro, a w bloku nie ma windy.

Standard budynku

Tym sposobem przechodzimy do drugiej kwestii wpływającej na cenę mieszkania: jest to standard budynku i samego mieszkania. Za mieszkanie w nowym budynku, wzniesionym z nowoczesnych materiałów i zgodzie z aktualną estetyką zapłacimy oczywiście więcej. Stąd też różnica między cenami mieszkań z rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Te ostatnie są zazwyczaj znacznie tańsze, ale bywa też, że ich standard pozostawia wiele do życzenia.

Wielkość i rozkład mieszkania

Każdy dodatkowy metr nowego mieszkania sporo kosztuje, dlatego nabywcy, często kupujący swoje lokum na kredyt, podejmują raczej rozsądne decyzje i nie wybierają dużych mieszkań. Ba, sama zdolność kredytowa bywa tu często ograniczeniem, bo wiele osób z wysokością swoich zarobków po prostu kredytu na duże mieszanie nie dostanie. Tańsze może być mieszkanie z pokojami przechodnimi oraz z aneksem kuchennym zamiast oddzielnej kuchni. Rozkład kupowanego lokum może mieć szczególnie znaczenie dla rodzin z dziećmi lub dla osób je planujących. Jak podpowiada też nasz ekspert z firmy deweloperskiej Samson Dom, cena nowego mieszkania jest wyższa, jeśli znajduje się w nim taras, balkon lub ogród. Za miejsce parkingowe w garażu często dopłacimy dodatkowo.