zabawki

Zabawki to nieodzowny element radosnego dzieciństwa. Na przestrzeni wieków zmieniał się ich rodzaj, stawały się one coraz bardziej złożone, produkowano je z lepszych materiałów.

W dobie Internetu, smar fonów i tabletów, coraz trudniej jednak zaskoczyć dziecko czymś oryginalnym. Do naszych pociech, w każdej minucie, dociera tyle bodźców, że zainteresowanie ich przez dłuższy czas jakimś przedmiotem, to niezwykle trudne zadanie.

Kluczem do sukcesu mogą się okazać zabawki drewniane. Czym się wyróżniają? Przedmioty wykonane z tego materiału, z reguły są proste, nie mają dużej ilości zbędnych elementów. Wbrew pozorom, właśnie to jest ich atutem. Nie przytłaczają ilością narzuconych funkcji, dzięki temu dziecko może rozwijać swoją pomysłowość. Zwykłe drewniane klocki będą służyły więc nie tylko do budowy domków, ale staną się w wyobraźni córki czy syna pociągiem, samolotem czy poduszką dla lalki. Jeśli elementy wykonane są z niepomalowanego materiału, to dodatkowo zwiększamy ich użyteczność. Dziecko na pewno nie pozostawi ich czystych, ale ozdobi je swoimi wzorami i kolorami. Pozwólmy mu na taka zabawę. Wyobraźnia dziecka jest niczym nie skrępowana, a kreatywne zabawki z drewna nauczą je analitycznego myślenia, co w dorosłym życiu będzie procentować łatwością podejmowania decyzji.

Na uwagę zasługuje również faktura drewnianych elementów. Takie zabawki są bardzo gładkie i ciepłe. Dzięki takiej strukturze zmysł dotyku u dziecka uczy się w przyjemny sposób. Przedmioty zrobione z surowego drewna nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Jest to ważne zwłaszcza przy mniejszych dzieciach, które testują większość przedmiotów, wkładając je do buzi.

Warto zaznaczyć, że ten naturalny materiał jest dość twardy, ale i, co się z tym wiąże, bardzo trwały. Zabawki z niego wykonane zachowają kształt i posłużą bez uszczerbku przez wiele lat. Ciekawą propozycją są na przykład drewniane puzzle. Nie niszczą się tak szybko, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Są cięższe i większe, trudniej je zgubić. Dla mniejszych dzieci, będzie to udane pierwsze spotkanie, z tak trudnym zadaniem, jakim jest ułożenie obrazka z rozsypanych części.

Zabawki dla dzieci nie muszą być kosztowne i wyszukane. Gdy podarujemy naszym milusińskim nieskomplikowane przedmioty, w ich wyobraźni zamienią się w to, co akurat jest im potrzebne. Taka zabawa korzystnie wpłynie na ich dalszy rozwój i naukę w kolejnych latach życia.