Jak powstają blizny

Blizny są nieestetyczną pamiątką po operacji, zabiegu chirurgicznym lub urazie. Powstawanie blizn jest procesem związanym z gojeniem się rany. Mogą się one pojawić również po zmianach trądzikowych, które są charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Dotyczą jednak również osób dorosłych, szczególnie trądzik różowaty. Czy wiesz, jak powstają blizny i jak wyglądają poszczególne etapy gojenia się ran?

Blizna może powstawać, jak również goić się w bardzo różny sposób. Jest to uzależnione od wielu czynników takich jak wiek, miejsce zranienia, ale też stan skóry. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmiany. W miejscu zranienia tworzy się nowa, bardziej unaczyniona tkanka o większej ilości włókien kolagenowych.

Tworzenie się blizny

Do 72 godzin od zranienia tworzy się skrzep krwi będący naturalnym opatrunkiem. Rozpoczyna się proces odbudowy skóry, a rana jest także oczyszczana z obumarłych komórek i drobnoustrojów. Jeżeli zbyt szybko pozbędziemy się strupa, może to doprowadzić do uszkodzenia skóry, a blizna będzie rozleglejsza.

Później, najczęściej do 10–15 dni, tworzą się nowe komórki. Wytwarzany jest kolagen oraz inne substancje, które wzmacniają tkankę. Strup najprawdopodobniej już sam wysycha i odpada. Blizna dojrzewa od miesiąca do 2 lat. W tym okresie odprowadzana jest woda oraz zagęszczają się włókna kolagenowe – to one podtrzymują tworzącą się bliznę. Jednocześnie skóra jest wzmacniania, a jeżeli proces gojenia przebiega prawidłowo, jest ona prawie tak samo mocna jak skóra zdrowa.

Kiedy najczęściej powstają blizny?

Pojawiają się na skutek przebytych operacji, u kobiet np. po cesarskim cięciu. Zerwanie włókien kolagenowych następuje także przy poparzeniach skóry. W tym przypadku leczenie blizny jest trudne i długotrwałe. Blizny zanikowe powstają z powodu trądziku, a na łokciach, kolanach i brodzie często są to blizny pourazowe, charakterystyczne dla sportowców i dzieci.

Przy leczeniu blizn stosuje się plastry silikonowe np. Sutricon. Więcej na temat metod przyśpieszenia gojenia się ran dowiesz się z wszystkoobliznach.pl.