Pasta wybielająca zęby

Często pojawia się pytanie o wybielanie zębów w trakcie noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Specjaliści nie wykluczają możliwości przeprowadzenia zabiegu, ale jednocześnie przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami. Czy wybielanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego może mieć niekorzystny wpływ na stan naszego szkliwa?

Zanim przejdziemy do możliwości i konsekwencji wybielania zębów w czasie leczenia ortodontycznego, chcemy przypomnieć o konieczności zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Pasta wybielająca zęby pozwala zachować piękny uśmiech

Aparat ortodontyczny to konstrukcja, na której łatwo osadzają się resztki jedzenia, naloty barwiące i kamień nazębny. Dlatego pacjenci będący w trakcie leczenia powinni ze szczególną starannością wykonywać zabiegi higieniczne jamy ustnej. Podstawą jest regularne szczotkowanie przy użyciu markowych past do wybielania zębów. Jednym z godnych polecenia preparatów jest pasta wybielająca Opalescence. Ten sprawdzony środek odznacza się niską ścieralnością, a w efekcie jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa. Jednocześnie skutecznie fluoryzuje zęby, zabezpieczając je przed próchnicą.

Należy unikać “cudownych” metod i domowej produkcji preparatów do wybielania zębów. Szczególnie szkodliwe mogą okazać się wszelkie specyfiki wytwarzane w oparciu o sodę oczyszczoną. Nie tylko nie przynoszą spodziewanych wyników, ale mogą też doprowadzić do trwałego uszkodzenia szkliwa.

Przedstawiciel hurtowni sprzętu medycznego Limedic, podkreśla znaczenie regularności i kompletności zabiegów higienicznych: – „Nie wystarczy szczotkowanie zwykłą szczoteczką manualną czy elektryczną: dotarcie do wszystkich przestrzeni wokół zamków aparatu ortodontycznego oraz przestrzeni międzyzębowych wymaga zastosowania wyciorów (mikroszczoteczek międzyzębowych), nici dentystycznych, a często także skalera do usuwania kamienia nazębnego. Dopiero takie całościowe podejście gwarantuje zachowanie odpowiedniej higieny zębów – zarówno tych, na których zamocowany jest aparat ortodontyczny, jak też reszty uzębienia”.

Można poprzestać na skalingu i piaskowaniu zębów

Każde wybielanie powinno być poprzedzone skalingiem (usuwaniem kamienia nazębnego) i piaskowaniem zębów. Współczesne preparaty, takie jak produkowany przez EMS piasek do piaskowania, są na tyle delikatne, że można stosować je bez obaw o uszkodzenie tkanek miękkich. Oznacza to, że będą też całkowicie bezpieczne dla szkliwa i mocowań aparatu ortodontycznego. Skaling i piaskowanie zębów można przeprowadzać w trakcie leczenia ortodontycznego tyle razy, ile jest to konieczne.

Skaling i piaskowanie, w połączeniu z intensywnymi zabiegami higienicznymi, powinny wystarczyć do utrzymania estetycznego wyglądu szkliwa. Szczególnie wtedy, gdy przed założeniem aparatu ortodontycznego zostało przeprowadzone wybielanie. Jednak prawdą jest też to, że leczenie ortodontyczne jest długotrwałe i w jego trakcie możemy odczuć potrzebę przeprowadzenia wybielania szkliwa. Jeżeli zdecydujemy się na ten zabieg, powinniśmy zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji.

Wybielanie zębów skonsultuj ze specjalistą

Specjaliści zazwyczaj doradzają odłożenie zabiegu wybielania do czasu zakończenia leczenia ortodontycznego. Osłabione prostowaniem zęby są szczególnie wrażliwe na podrażnienia, które może spowodować środek wybielający. Żel wybielający może też podrażnić dziąsła poddawanych prostowaniu zębów.

Drugim przeciwwskazaniem do stosowania wybielania przed zdjęciem aparatu ortodontycznego jest niska skuteczność zabiegu. Nie zawsze udaje się dotrzeć do wszystkich zakamarków i efekt wybielania może być rozczarowujący. Niemożliwe jest dokładne dopasowanie nakładek na łuki zębowe. Jedyną metodą, którą można zastosować przy stałym aparacie ortodontycznym, jest pokrycie szkliwa żelem wybielającym i naświetlanie laserowe. Jednak i ten sposób nie gwarantuje dobrych efektów.

Najmniej polecaną opcją jest samodzielne stosowanie nakładek termokurczliwych z żelem wybielającym. Jeżeli już koniecznie musimy przeprowadzić wybielanie przed zdjęciem aparatu ortodontycznego, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli uzna on, że wybielanie ma niewielkie szanse powodzenia, najlepiej jest przełożyć zabieg.

Warto też zaznaczyć, że wybielania nie przeprowadza się natychmiast po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Po usunięciu klamer mocujących należy oczyścić powierzchnię szkliwa z resztek kleju i wypolerować powierzchnię zębów. Po przeprowadzeniu tych zabiegów powinniśmy odczekać około tygodnia zanim wybielimy zęby. Skrócenie tego czasu może spowodować dyskomfort związany z podwyższoną na skutek szlifowania wrażliwością zębów.