Samodzielne układanie płytek to nic trudnego. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie kleje i zaprawy oraz zestaw akcesoriów, aby na własną rękę wykończyć podłogę lub ścianę w kuchni czy łazience.
Narzędzia do układania płytek
Planując samodzielne układanie płytek, powinniśmy wyposażyć się w zestaw narzędzi, dzięki którym zrobimy to równo i solidnie. Koniecznie potrzebować będziemy poziomicy. Za jej pomocą skontrolujemy, czy układana powierzchnia jest idealnie pozioma (w przypadku podłogi) lub pionowa (w przypadku ściany). Przydatne okazać się mogą także pion murarski i sznur traserski. Powinniśmy przygotować również miarkę zwijaną oraz ołówek.
Musimy wyposażyć się w narzędzia pozwalające na cięcie płytek. W zależności od tego, jak dużo płytek mamy do przycięcia, może być to rysik do glazury, szczypce lub specjalistyczna gilotyna do cięcia płytek. Wiercenie otworów w kafelkach możliwe jest za pomocą przebijaka, otwornicy lub wycinarki otworów, podłączanej do wiertarki.
Do rozrobienia zaprawy przydatne będzie natomiast wiaderko oraz wiertarka z mieszadłem. Rozprowadzanie kleju po wykańczanej powierzchni można przeprowadzić za pomocą pacy zębatej, na którą nakłada się masę kielnią. Kolejnym potrzebnym narzędziem jest gumowy młotek do dobijania płytek. Prace końcowe, to jest spoinowanie i zabezpieczanie narożników, wykonuje się za pomocą pacy gumowej, gąbki oraz pistoletu do sylikonu.
Kleje i zaprawy – jak wybrać odpowiednie?
Do mocowania płytek konieczny jest odpowiedni klej (np. zaprawa klejowa Atlas Plus). Wybierając go, musimy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj podłoża, jak i rodzaj kafelków. Istotne jest także miejsce ich mocowania. Posadzka podlegać będzie większym obciążeniom niż ściana, dlatego też płytki w tym miejscu muszą zostać przyklejone substancją odporną na obciążenia statyczne i dynamiczne. W przypadku dużych kafelków warto sięgnąć po zaprawę klejącą o dużej zdolności do odkształcania, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko pęknięcia płytki pod wpływem naprężeń związanych ze zmianami temperatury czy obciążeniami.
Układanie płytek krok po kroku
Zanim przystąpimy do układania płytek, musimy dokładnie oczyścić podłoże, uzupełnić wszelkie ubytki za pomocą zaprawy oraz wyrównać całą powierzchnię. Dzięki temu zwiększymy przyczepność podłoża i zapobiegniemy odpadaniu płytek. Kolejny krok to zaplanowanie rozmieszczenia płytek. Gdy już wyznaczymy linie, wzdłuż których układać będziemy kafelki, możemy zabrać się za przygotowanie zaprawy klejącej. Klej należy nanosić na podłoże oraz na spód płytki. Po przyłożeniu w odpowiednim miejscu, płytkę należy dokładnie docisnąć. Aby zachować pomiędzy kafelkami równe odstępy, należy stosować krzyżyki dystansowe. W trakcie pracy należy sprawdzać za pomocą poziomicy, czy uzyskana powierzchnia jest równa. Jeśli płytki wystają, możemy dobić je gumowym młotkiem. Po ułożeniu płytek pozostawiamy klej do wyschnięcia, a następnie przystępujemy do spoinowania, czyli wypełniania szczelin pomiędzy kafelkami.
Jeśli planujemy samodzielne układanie płytek, powinniśmy wyposażyć się w zestaw narzędzi do pomiarów, przygotowywania zaprawy, układania oraz spoinowania. Istotny jest także dobór odpowiedniego kleju.