Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej przedmiotów znajduje swoje odzwierciedlenie w elektronicznym świecie. Tak też stało się z książkami – pojawiły się ebooki i audiobooki, które znalazły tysiące swoich fanów. Są jednak też osoby, które na zawsze pokochały papierową wersję. Jakie są więc zalety i wady, z czego lepiej jest się uczyć – z tradycyjnym książek czy może ebooków bądź audiobooków edukacyjnych?

Książka, ebook czy audiobook

Zwolenników każdej formy literatury z roku na rok przybywa. Tradycjonaliści za żadne skarby świata nie porzucą zapachu nowo zakupionej książki. Aczkolwiek mają się pojawić w sprzedaży już niedługo urządzenia, które będą czytnikami ebooków i będą wydzielały taki zapach. Miłośnicy ebooka cieszą się z kolei, że mogą go zabrać wszędzie ze sobą, zapisując choćby plik na telefonie. Audiobooki są dla tych, co nie lubią czytać – wolą aż lektor z ciepłym głosem i świetną dykcją zrobi to za nich. Jakie są jeszcze wady i plusy?

Cena i dostępność

Cena to jedna z rzeczy, która przekonuje zwolenników ebooków – wersja elektroniczna jest zazwyczaj tańsza o kilkanaście złotych. Można ją też szybko pobrać – nie musimy wychodzić do księgarni czy też czekać na kuriera. Od razu po zapłacie otrzymujemy na maila naszego ebooka edukacyjnego.

Jeżeli chodzi o dostępność to tu już są różnice – praktycznie każda książka ma wydanie papierowe, natomiast nie każdą można nabyć w formacie cyfrowym. Jeszcze mniej jest audiobooków. Spowodowane jest to tym, że taki sposób sprzedawania książek jest stosunkowo młody i książki wydane kilkanaście lat temu mogą nie mieć swoich cyfrowym odpowiedników. Częściej możemy nabyć ebooki edukacyjne niż te związane z literaturą piękną. Szczególnie w dzisiejszym świecie gdzie dzięki możliwości tworzenia swoich własnych audiobooków edukacyjnych czy ebooków każdy może zostać autorem. O ile czuje się na tyle dobry w swojej dziedzinie by się pochwalić wiedzą. Istnieją nawet specjalne strony, gdzie nabędziemy takie produkty.

Przechowywanie

Jeżeli chodzi o miejsce, jakie zajmują poszczególne propozycje, to tradycyjna książka ma tę wadę, że potrzebujemy specjalnej półki w domu (zwłaszcza jak mamy pokaźną kolekcję). W małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr, zaaranżowanie miejsca na książki może być niezwykle trudne. Papierowe wydanie ma dużą trwałość – zazwyczaj książki da się przetrzymywać przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jeżeli ich zanadto nie eksploatujemy.

Łatwiej sprawa ma się z ebookami oraz audiobookami. Aby je przechowywać wystarczy laptop bądź komputer stacjonarny, a nawet tablet czy smartfon. Możemy mieć ich nieograniczoną ilość, bowiem możemy je wrzucać na swoje wewnętrzne chmury, na nośniki typu pendrive czy dysk zewnętrzny. Minusem jest fakt, że jeżeli padnie nam sprzęt, to nasz zakupiony towar przepada. Możemy także go niechcący usunąć.

Przygodowa książka, edukacyjny ebook czy motywacyjny audiobook jest zawsze dobrym pomysłem. Bo mimo, iż się różnią formą, to ich cel jest taki sam – poszerzanie horyzontów.