Znajdź najwygodniejsze rozwiązanie

Zamiast na toner, postawmy na tusz

Jaką drukarkę wybrać do domowych zastosowań? Prawdopodobnie nie będzie nam zależało szybkim drukowaniu dużej ilości samego tekstu, ani na precyzyjnie wydrukowanych, idealnych liniach. W domu przyda się takie urządzenie, które pozwoli wydrukować zarówno dokumenty tekstowe, jak i zdjęcia. I w odcieniach szarości,  i  w kolorze. Dlatego atramentowa drukarka do domu będzie po prostu idealna. Porównajmy jej zalety i wady  z tymi, które są charakterystyczne dla drukarek laserowych i wybierzmy dla siebie najwygodniejsze rozwiązanie.

Drukarka atramentowa, czy drukarka laserowa?

Jednymi z najważniejszych elementów, które znajdują się w środku drukarki atramentowej są pojemniki z atramentem i głowica. To ona przesuwa kartridże w taki sposób, aby krople tuszu pokryły kartkę papieru w odpowiednich miejscach i przeistoczyły się w pożądany przez nas tekst lub obraz. Nawet najtańsze drukarki atramentowe pozwolą drukować kolorowe zdjęcia. Większość tego typu urządzeń wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami i wysoką kulturą pracy. Być może drukarka laserowa potrafi drukować więcej stron na minutę i oferuje nieco lepszą jakość wydruków. Ale czy warto przepłacać w zamian za trwalsze, szybsze i ładniejsze drukowanie? Zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy zbyt wysokich wymagań, ale mamy za to raczej ograniczony budżet?  Tylko droższe drukarki laserowe będą mogły drukować na kolorowo. Laserowa drukarka do domu będzie dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy bardzo zależy nam na niższych kosztach eksplotacji lub na drukowaniu bardzo dużej liczby stron. Takie oczekiwania ma się jednak o wiele częściej w firmach, przy profesjonalnych zastosowaniach.

HP Deskjet Ink Advantage 1115

HP Deskjet Ink Advantage 1115 to drukarka atramentowa, która kosztuje tylko tylko 199 złotych.  Za proporcjonalnie równie niską cenę kupimy do niej również oryginalne wkłady atramentowe HP.  Tanie drukowanie dużej liczby różnego rodzaju zdjęć i dokumentów jest możliwe praktycznie od razu po wyjęciu  z pudełka. HP Deskjet Ink Advantage 1115 to dobra atramentowa drukarka do domu również dlatego,  że kompaktowe wymiary tego urządzenia umożliwią postawienie go nawet na małym biurku lub wąskiej półce.

 

Canon Pixma iP7250

Canon Pixma iP7250 to nowoczesna drukarka atramentowa, za którą trzeba zapłącić 329 złotych. O tym, że jest to urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników w II dekadzie XXI wieku świadczy obsługa bezprzewodowej sieci Wi-Fi. W praktyce oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby drukować bezpośrednio  z dowolnego mobilnego urządzenia. Canon Pixma iP7250 posiada pojemniki na 5 oddzielnych atramentów,  dzięki którym możliwe jest bardzo wydajne drukowanie. Wydajność drukarki jest jeszcze większa z powodu automatycznego dwustronnego drukowania i dwóch w pełni zintegrowanych szuflad na papier kryjących się  w niskoprofilowej konstrukcji modelu Canon Pixma iP7250. Od czasu do czasu może się przydać również ciekawy dodatek w postaci możliwości drukowania na płytach.

Epson L130

Epson L130 to drukarka atramentowa, która będzie idealna dla każdego, kto chce oszczędzić sobie ciągłego dokupywania kartridży i długiego oczekiwania na kolejne wydruki. 549 złotych to dużo, ale w zamian za te niemałe pieniądze dostajemy nie tylko drukarkę, ale także zapas tuszu na dwa lata. Tak, Epson L130 od momentu jego pierwszego włączenia jest gotowy do wydrukowania nawet 4000 lub aż 6500 stron, odpowiednio w trybie monochromatycznym lub kolorowym. Przez 24 miesiące będziemy mogli cieszyć się praktycznie bezproblemową eksploatacją drukarki, która dzięki łatwej łatwej konfiguracji jest błyskawicznie gotowa do pracy. A gdy już przyjdzie czas na wymienienie pojemników z atramentem, nie martwmy się. Są one czytelnie oznakowane
i zabezpieczone przed kapaniem.

Samsung SL-C410W

Jeżeli jednak chcielibyśmy, aby w naszym domu znalazła się kolorowa drukarka laserowa, to warto zastanowić się nad modelem Samsung SL-C410W. Przedstawienie tego modelu zacznijmy od specjalnego rodzaju tonera,  który jest w stanie posłużyć nawet o 20% dłużej dzięki sterownikowi Easy Eco. Toner polimeryzowany składa się  z mniejszych, bardziej jednorodnych cząsteczek. Zapobiega zwijaniu się papieru i zapewnia bardziej wyraziste wydruki o głębokich barwach. Kolejną zaletą tonera polimeryzowanego jest większa ilość wosku, która gwarantuje wysoki połysk i trwałość wydrukowanych dokumentów i obrazów. Samsung SL-C410W to jedna z najmniejszych kolorowych drukarek laserowych. Potrafi ona zwiększyć rozdzielczość i ostrość wydruków oraz drukować bezprzewodowo przy pomocy technologii NFC i obsłudze Wi-Fi Direct.

 

Które rozwiązanie będzie najwygodniejsze?

Zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe mają charakterystyczne dla siebie wady i zalety oraz zwolenników  i przeciwników. O tym, która drukarka najlepiej sprawdzi się w domu, zadecyduje przede wszystkim jej zastosowanie. Jeżeli nie drukujemy zbyt często i zależy nam na kupnie taniego i uniwersalnego urządzenia,  to nie znajdziemy lepszego rozwiązania niż niedroga drukarka atramentowa. Takie urządzenie zagwarantuje nam wydruki o zadowalającej jakości, lecz będziemy musieli się liczyć z dość wysokimi cenami kartridży. Jeżeli jednak cena nie gra dla nas roli, a najbardziej zależy nam na topowej jakości, prędkości oraz bezkonkurencyjnej trwałości  i wydajności drukowania, to lepiej będzie wybrać jedną z drukarek laserowych. Należy pamiętać, że ta technika drukowania zdecydowanie najlepiej sprawdza się przy zastosowaniach profesjonalnych, a nie domowych.