Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych i zobaczyć kultowe miejsca – Nowy Jork, Waszyngton, Wielki Kanion, Las Vegas czy Kalifornię. Niemniej, takie wyjazdy są kosztowne i mało którego studenta z własnej kieszeni będzie stać na sfinansowanie realizacji marzenia. Można jednak wybrać opcję połączenia wyjazdu turystycznego z możliwością pracy za granicą. Na czym to polega?

Program studenckiej wymiany kulturalnej

Istnieje wiele agencji i organizacji, które organizują wyjazdy do Ameryki dla studentów – w ramach wymiany uczniowskiej, naukowej czy letnie do pracy. Jedną z nich jest Camp America, czyli najsłynniejszy w skali świata międzynarodowy program studenckiej wymiany kulturalnej. Korzystając z niego można przeżyć przygodę życia i spędzić wakacje w USA, wykonując pracę na młodzieżowych obozach letnich lub w rodzinnych ośrodkach wypoczynkowych.

Program organizowany jest od ponad 40 lat przez Amerykański Instytut Studiów Zagranicznych, który posiada dwie główne siedziby – jedną w Stanach Zjednoczonych, dokładnie w Stanford w Connecticut, zaś drugą, bliższą Polakom – w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Dotychczas przez ponad 4 dekady działania programu skorzystało z jego oferty ponad 1,2 mln studentów.

Idea funkcjonowania

W ramach Camp America ma być dokonywana wymiana kulturalna. Studenci z całego świata mają możliwość wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i poznania od przysłowiowej podszewki tamtejszego życia. Kto wie, może taki studencki wyjazd zapoczątkuje „American Dream” młodego człowieka? Uczestnictwo w programie zapewnia pobyt i pracę w USA, zapoznawanie się z życiem rówieśników w Stanach, z językiem angielskim, z silnym akcentem amerykańskim. Rodzi zrozumienie i porozumienie pomiędzy ludźmi z różnych stron świata, na co dzień mieszkającymi w zupełnie innych realiach. Mogą oni współdziałać podczas pracy na ośrodkach wypoczynkowych, a w wolnym czasie zwiedzać poszczególne stany.

Nie są konieczne wysokie oszczędności, aby móc w ten sposób wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Praca za granicą pozwoli na utrzymanie się w amerykańskim mieście podczas całego pobytu studenta, co jest zgodne z ideą programów typu Work&Travel. Studenci pracują w różnych miejscach, opiekując się dziećmi na koloniach letnich, asystując w ośrodkach wypoczynkowych, pomagając w opiece nad osobami niepełnosprawnymi czy sprzątając na kempingach, w zależności od wybranego programu.