Całe życie marzyłeś o tym, aby podjąć pracę związaną z medycyną i pomaganiem innym ludziom, a nie udało się skończyć studiów medycznych? Na szczęście nie musisz rezygnować ze swoich planów i wciąż stoi przed Tobą ciekawa opcja – możesz podjać naukę w szkole policealnej o profilu optyk, technik elektroradiolog czy higienistka stomatologiczna. Zobacz, jakie możliwości daje takie wykształcenie.

1.Technik optyk

Przyszły optyk w szkole policealnej powinien nabyć umiejętności związane z poprawą wzroku u pacjentów. Nauczy się jak dobrać i stworzyć okulary dopasowane do klienta, rozpoznawać wady wzroku i w jaki sposób je korygować. Będzie też potrafił przeprowadzić badania komputerowe wzroku oraz nabędzie ogólną wiedzę na temat narządu wzroku, tak, aby mógł w razie wypadku doradzić klientowi udanie się do lekarza okulisty. Niezwykle ważne przy wyborze szkoły policealnej o profilu optyk jest to, by zajęcia były przeprowadzane w pracowniach z najnowocześniejszym sprzętem. To sprawi, że przyszły technik optyk szybko zaadaptuje się w nowym miejscu pracy. Można także szukać szkół policealnych optycznych, gdzie po ukończeniu nauki jest zapewniany staż u pracodawcy. Takich placówek szkolnych jest niezwykle mało, ale nauka w nich jest o wiele bardziej opłacalna.

2.Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna to zawód, który wciąż poszukuje nowych pracowników. I nic dziwnego – otwiera się coraz więcej gabinetów, gdzie można zadbać o swoje zęby i uśmiech. I w praktycznie każdym z nich potrzebne jest osoba do asystowania dentyście. W szkole policealnej o profilu higienistka stomatologiczna uczniowie nabędą wiedzę na temat zabiegów dentystycznych, sprzęcie (higiena i jego konserwacja), prowadzenia dokumentacji pacjenta oraz nauczy się praktycznie przekazywać swoją wiedzę i edukować dzieci, młodzież i dorosłych na temat dbania o higienę jamy ustnej. Higienistka może podjąć pracę w gabinetach dentystycznych, ortodontycznych czy w szkołach i przedszkolach. Tu również przy wyborze szkoły warto zdobyć informacje na temat praktyk, staży oraz możliwości zrobienia certyfikatów zawodowych.

3.Technik elektroradiolog

Ostatnim proponowanym przez nas zawodem jest technik elektroradiolog. Słuchacz szkoły policealnej, który zdecyduje się na naukę w tym kierunku zdobędzie umiejętności związane z obsługą urządzeń elektromedycznych, będzie w stanie samodzielnie wykonywać różne badania i zabiegi takie jak: rezonans magnetyczny, mammografia, zdjęcia rtg czy diagnostyka izotopowa. Na zajęciach będą poruszane także tematy związane z psychologią – w jaki sposób podchodzić do pacjenta w ciężkiej chorobie i w jaki sposób go wspierać. Zawód szczególnie poszukiwany jest zagranicą, więc szkoły włączają do programu naukę języka angielskiego specjalistycznego.

Nie dostanie się na studia medyczne, bądź brak środków finansowych na ich opłacenie, nie zawsze oznacza, że nie będziemy mogli pracować jako personel medyczny. Zdobycie zawodu w szkole policealnej jako optyk czy technik elektroradiolog stwarza nam możliwość pracy w ciekawym środowisku i za godne pieniądze.