Serwisy oferujące wymianę walut przez internet szturmem wzięły polski rynek — zdeklasowały oferty banków i stacjonarnych kantorów, zapewniając swoim klientom bardzo korzystne warunki i możliwość dokonywania transakcji bez wychodzenia z domu. Czy naprawdę opłaca się korzystać z ich usług i skąd biorą się tak niskie spready walutowe? Sprawdziliśmy to.
Kto korzysta z usług e-kantorów?
Rynek kantorów internetowych rozwija się w naszym kraju niezwykle dynamicznie — z ich usług korzystają nie tylko osoby, które okazjonalnie potrzebują waluty (np. na wakacje), ale przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący interesy z zagranicznymi kontrahentami, kredytobiorcy zadłużeni we franku szwajcarskim, a także osoby zarabiające w euro czy dolarach. Właśnie te grupy klientów najczęściej decydują się na skorzystanie z usług serwisów oferujących wymianę walut online, np. takich jak Kantor online Fritz Exchange, który jest jednym z liderów rynku.
Różnice między bankami a kantorami internetowymi
Do 2011 roku działalność kantorów internetowych była ograniczona, głównie przez przepisy, które zabraniały spłacania kredytów walutowych walutą kupioną samodzielnie przez kredytobiorcę. Dopiero ustawa antyspreadowa wywołała prawdziwą rewolucję na rynku finansowym w Polsce – klienci banków zyskali skuteczne narzędzie, które pozwalało im samodzielnie decydować o sposobie spłacania rat kredytów. Na zmianie w prawie skorzystały serwisy internetowe, takie jak kantor Fritz Exchange, które zaczęły oferować nawet o kilkadziesiąt groszy niższy spread, a co za tym idzie — o wiele bardziej atrakcyjne stawki w porównaniu do banków czy kantorów tradycyjnych. Sprawdźmy dane z 2016 roku — w przypadku franka szwajcarskiego e-kantory oferowały ponad 7 razy niższy spread niż banki. Sytuacja jest jeszcze korzystniejsza w przypadku waluty euro — tutaj spready e-kantorów były nawet 14 razy niższe niż tradycyjnych banków! Liczby mówią same za siebie, a klienci to doceniają.
Bezpieczeństwo transakcji
Jak widać, e-kantory zapewniają bardzo korzystne warunki, skąd jednak biorą się aż tak duże różnice? Odpowiedź jest prosta – umożliwia to specyfika działalności serwisów internetowych, które w przeciwieństwie do banków nie muszą korzystać z okazałych siedzib i przerzucać kosztów na klientów. Serwisy takie jak internetowy kantor Fritz Exchange zapewniają także maksymalne bezpieczeństwo transakcji, która odbywa się przez internet, a można jej dokonać przez 24 godziny na dobę. Jak przekonują eksperci, zdecydowana większość wymian jest finalizowana w ciągu 15 minut, a więc błyskawicznie. Warto też sprawdzić ofertę serwisów z obsługą dedykowaną przedsiębiorcom. Kantor internetowy Fritz Exchange zapewnia możliwość negocjacji przy kwotach wyższych niż 10 tys. euro, a pracownicy Biura Obsługi Klienta oraz wykwalifikowani eksperci walutowi służą pomocą w każdej sytuacji. Serwis istnieje na rynku od 5 lat i należy do Fritz Group – firmy z 20-letnim doświadczeniem, która zaprojektowała pierwszy kantor automatyczny.