Umowa leasingu

Współcześnie wiele jest różnych produktów finansowych, które umożliwiają rozwój i inwestycje w przedsiębiorstwo. Poza kredytami, dotacjami, pożyczkami czy emisją akcji, możliwe jest również branie różnego rodzaju produktów w leasing. Czym jest taka forma finansowania i co warto o niej wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Zacznijmy na początku od definicji leasingu oraz różnicy między nim, a kredytem. Leasing to forma przekazania środków na zakup ruchomości, nieruchomości, maszyn lub innych rzeczy związanych z rozwojem przedsiębiorstwa, w zamian za udział w tej rzeczy na rzecz banku lub firmy leasingowej. To oznacza, że kupując samochód w leasing jego właścicielem (do spłaty pierwszej raty) jest właśnie bank lub firma dająca leasing. W przeciwieństwie do kredytu, gdzie właścicielem jest przedsiębiorstwo.

Jak powinna wyglądać umowa leasingu?

Z tego względu, że właścicielem maszyn czy samochodów jest leasingodawca, trzeba zwrócić uwagę na umowę leasingową. Po pierwsze, musi ona zawierać warunki wykupu przedmiotu na rzecz firmy (np. ostatnia rata to rata wykupu). Druga kwestia to opisanie procesu wyliczania rat i jej wielkości bazowej.

Kolejna rzecz, która jest niezwykle ważna to odpowiedzialność. Najlepiej gdy przedsiębiorca za brak spłaty odpowiada wyłącznie danymi rzeczami wziętymi w leasing. Zdarza się jednak, że firmy leasingowe chcą rozszerzenia zakresu i na takie umowy lepiej się nie zgadzać.

Ostatnia rzecz to harmonogram spłaty leasingu, wpisanie jego wartości oraz przedmiotu leasingowanego. Jeżeli wszystko jest w porządku, to można śmiało przejść do podpisywania i finalizowania transakcji.

Skąd czerpać informacje?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leasingach, umowach i związanych z tym procedurach – wejdź na stronę internetową https://www.tgc.eu/en. Z pewnością znajdziesz tam wiele ciekawych informacji, które pomogą Ci w wybraniu odpowiedniego leasingodawcy oraz wskażą drogi związane z przygotowaniem umowy. Pamiętaj, że zawsze przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu możesz poprosić o poradę prawnika!