Jeszcze do niedawna najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania informacji dotyczących przetargów organizowanych na danym terenie była lektura czasopism branżowych lub też regularne śledzenie reklam emitowanych w lokalnych stacjach telewizyjnych. Wraz z rozwojem Internetu, powyższe rozwiązania zaczynają powoli odchodzić do lamusa, jako że sukcesywnie zastępowane są one przez profesjonalne portale przetargowe. Czy faktycznie są one tak korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców i czy warto dać im szansę?

Rosnąca popularność jaką cieszą się portale przetargowe, spowodowana jest w znacznej mierze faktem, iż stanowią one swego rodzaju bazy danych dotyczących przetargów, które to dodatkowo wzbogacono o opcję filtrowania. Dzięki temu bez najmniejszych trudności zawęzimy wyniki wyszukiwania do ofert obejmujących obszar do, przykładowo, 50 lub 100 kilometrów od siedziby naszej firmy, ściśle związanych z naszą specjalizacją oraz umożliwiających uzyskanie satysfakcjonującego nas honorarium za wykonaną pracę. Dodatkową zaletą jest także możliwość przeglądania już zakończonych aukcji wraz z ich wynikami, co oznacza, że w sytuacji gdy uda nam się dotrzeć do przetargu, którym jesteśmy wysoce zainteresowani, natomiast on sam zakończył się niedawno bez wyboru wykonawcy, istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu ze zleceniodawcą i złożenia mu własnej oferty. Wiele portali dokonuje także dodatkowej klasyfikacji znajdujących się w ich bazie informacji dotyczących aukcji, dzieląc je między innymi na oferty zakupu, sprzedaży, wynajmu, konserwacji i im podobne. Pozwala to na przeglądanie ofert, które nie są bezpośrednio związane z zakresem działalności naszego przedsiębiorstwa, jednakże w przypadku których istnieje możliwość ich realizacji dzięki posiadanemu sprzętowi, personelowi, czy doświadczeniu.

Zachęcamy także do przeglądania zasobów sieci Internet i zapoznania się z co najmniej kilkoma portalami przetargowymi, np. www.mnsprzetargi.pl, jako że każdy z nich oferuje zgoła inne funkcjonalności oraz przeznaczony jest dla określonych grup odbiorców docelowych. Niektóre z nich to platformy w pełni bezpłatne, za korzystanie z innych konieczne jest natomiast uiszczenie opłaty lub też wykupienie abonamentu. Z tych pierwszych skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki w branży i pragnący wygrać swój przetarg. Drugie z nadmienionych portali przypadną do gustu przede wszystkim właścicielom rozwijających się lub w pełni rozwiniętych firm, poszukujących możliwości ugruntowania swojej pozycji na rynku lub też utrzymania palmy lidera w branży.

Nie należy zapominać, że z portali takich skorzystać możemy również w sytuacji, kiedy to my pragniemy zlecić określone prace firmie zewnętrznej, czy to z uwagi na niewystarczające zaplecze techniczne czy też brak doświadczenia w określonej branży. Nic nie stoi w takiej sytuacji na przeszkodzie, aby umieścić własną informację na takim portalu, a następnie analizować spływające do nas oferty celem wyboru najlepszej z nich. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że portale przetargowe stanowią zarówno teraźniejszość jak i przyszłość wielu sektorów rodzimego rynku!