Każdy z nas na co dzień robi zakupy. Większość z nas preferuje zakupy w większych sklepach typu supermarkety, gdzie za jednym razem możemy kupić wszystko, czego nam potrzeba. Mimo to, sklepy osiedlowe również są dochodowym biznesem. Faktem jest, że supermarkety w pewnym sensie zmonopolizowały sprzedaż na całym rynku, to w dalszym ciągu jednak korzystamy z osiedlowych sklepików. Wszystko ma swoje wady i zalety – tak jest również w przypadku supermarketów i mniejszych sklepów osiedlowych.

Zazwyczaj zakupy w supermarkecie to wyprawa zajmująca więcej czasu, z racji tego, że supermarkety usytuowane są zazwyczaj na przedmieściach. Jeśli więc zapomnimy kupić śmietany na popołudniowy obiad – bez sensu jest gnać do sklepu na drugi koniec miasta. Wtedy właśnie robimy zakupy w osiedlowych sklepikach.

Faktem jest, że w supermarkecie ceny są dużo niższe, aniżeli w mniejszych sklepach. Wiąże się to z dużo większą sprzedażą produktów w supermarketach w porównaniu ze sprzedażą w mniejszych sklepikach. Oczywiste jest, że większe sklepy, które więcej sprzedają – otrzymują niższe ceny od producentów i mogą sprzedawać taniej. Ceny dyktuje więc sprzedaż – w jednym i drugim przypadku. Jeśli więc patrzeć pod względem cen – supermarket z pewnością będzie tańszy zwłaszcza, jeśli zamierzamy robić większe zakupy.

Kto więc tak naprawdę robi zakupy w mniejszych sklepach osiedlowych i dlaczego?

Zakupy w mniejszych sklepach robią Ci, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą wybrać się do supermarketu – chociażby ze względu na odległość do pokonania.

Dajmy na to starsze osoby, które bardzo często są schorowane nie mają siły na długie, męczące zakupy. Co dopiero wspominać o wyprawie do supermarketu wiedząc, że sklep zlokalizowany jest na drugim końcu miasta.

W momencie gdy potrzebujemy jednego lub dwóch produktów bezsensowne będzie wybieranie się do dużego sklepu. Trafnym stwierdzeniem jest również fakt, że w supermarkecie wydajemy znacznie więcej mimo, że ceny są niższe. Dlaczego tak się dzieje? Z prostej przyczyny – kupujemy zazwyczaj oczami, a produkty, których kupować nie planowaliśmy i tak trafiają do zakupowego koszyka.

Niektórzy twierdzą, że robią zakupy w sklepiku osiedlowym dla towarzystwa. Prawdą jest, że w supermarkecie nie mamy szansy porozmawiać ze sprzedawcą, ze względu na sam profil sklepu. W sklepie osiedlowym zazwyczaj pracuje ta sama pani od dłuższego czasu, do której wszyscy klienci się przyzwyczaili i zdążyli nawiązać rozmowę – co również jest ważne.

Mimo faktu, że supermarkety i inne duże sklepy spożywcze cieszą się bardzo dużą popularnością i odnotowują dużo większą sprzedaż w stosunku do osiedlowych sklepów, to te drugie również są dobrze prosperującym biznesem.

Sklep to biznes wiecznie żywy. Ludzie zawsze będą kupować – niezależnie od sytuacji w kraju i rozwoju technologii. Aktualnie sklepy stacjonarne zostają wypierane przez sklepy internetowe, gdzie za pomocą kilku kliknięć możemy zrobić zakupy bez wychodzenia z domu. Jednakże nawet internet nie sprawi, że stacjonarne sklepy znikną z rynku.

Publikację przygotowała firma Toska Meble – wykonujemy lady sklepowe, regały cukiernicze i inne meble sklepowe – najwyższa jakość w niskiej cenie.