Czy wiesz, że zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się ok. 200 lat temu? Dzisiaj nikt chyba nie wyobraża sobie świąt bez drzewka.

Ubieranie choinki to w wielu domach pewnego rodzaju rytuał, a na pewno tradycja, którą przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Chcemy, aby przetrwało jak najdłużej, byśmy mogli cieszyć się nie tylko jego wyglądem, ale i zapachem. Dobrze jeśli choinka wygląda nie tylko atrakcyjnie kiedy jest przyozdobiona, ale również wydziela specyficzny zapach. Jakie drzewko najlepiej wybrać do naszego domu?

Różne oblicza tradycji

O tym, jakie drzewko wybieramy niekiedy decyduje pewnego rodzaju tradycja, przekonania. W wielu przypadkach po prostu kierujemy się również wyglądem, ale i ceną choinki. Coraz rzadziej kupujemy choinki sztuczne ze względu na rodzinne tradycje. Co prawda, wyglądają one już coraz bardziej naturalnie, jednak nie jest to do końca to, czego byśmy oczekiwali i zdecydowanie lepiej przemawiają do nas drzewka prosto z lasu. Dlatego też najczęściej wybierany jest świerk pospolity. Droższa odmiana zwana jest świerkiem kłującym. Tutaj właśnie dochodzi do głosu tradycja oraz przystępna cena. Poza tym świerk charakteryzuje się intensywnym żywicznym zapachem, który w wielu domach jest ceniony. Jedyną wadą takiego drzewka jest to, że gubi igły bardzo szybko, a po kilku tygodniach zrzuca wszystkie. Świerk kłujący jest bardziej wytrzymały. Coraz chętniej wybierana jest jodła kaukaska. Niestety jej gałązki nie pachną, czym niepocieszeni mogą być zwolennicy świątecznego klimatu. Takie drzewko wytrzymuje jednak w mieszkaniu nawet 2 miesiące. Jeśli zaś chodzi o cenę – jest to wybór z wyższej półki. Właściwie jest to najdroższe drzewko. Trzeci rodzaj to sosna. Ta jednak nie jest chętnie wybierana, ponieważ posiada rzadkie igły, co może wyglądać nieestetycznie. Największym atutem jest intensywny zapach oraz fakt, że igły nie opadają zbyt szybko.

Wybierz odpowiednie

Wybierając się na poszukiwanie odpowiedniej choinki warto ustalić pewne założenia. Jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za drzewko bożonarodzeniowe, czy zależy nam na tym, aby ono pachniało i jak długo chcemy trzymać je w domu. Wówczas łatwiej będzie dobrać odpowiedni rodzaj choinki. Kwestie estetyczne nalezą już do indywidualnych kwestii.  Jeśli nie jesteśmy pewni, zawsze warto podpytać specjalistów, np. firma choinkiwarszawa.pl, podpowiedzą, jaką najlepiej kupić, a także wskażą taki gatunek drzewa, który sprzedaje się najwięcej. Być może takie porady pomogą nam wybrać odpowiednią choinkę do naszego domu czy mieszkania.