baterie trakcyjne

Jeszcze do niedawna większość wózków widłowych była zasilana olejem napędowym lub benzyną. Jednak obecnie coraz więcej wózków ma napęd elektryczny. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze wózki z napędem elektrycznym nie emitują spalin, więc bez przeszkód mogą być używane w halach. Po drugie koszt ładowania baterii jest kilka razy niższy od benzyny czy oleju napędowego. Po trzecie obecnie stosowane baterie trakcyjne cechują się dużą mocą i długą żywotnością.

Rodzaje baterii trakcyjnych

Baterie trakcyjne różnią się nie tylko parametrami, konstrukcją, ale również przeznaczeniem. Dzielimy je na akumulatory żelowe i kwasowe. Różnicę między nimi wyjaśnia ekspert firmy oferującej baterie trakcyjne do wózków widłowych oraz innych pojazdów i maszyn napędzanych elektrycznie:

Zasadniczo można wymienić dwa rodzaje akumulatorów. Pierwsze to takie, gdzie mamy do czynienia z elektrolitem uwięzionym w żelu. Ogniwa te nazywamy bateriami trakcyjnymi żelowymi. Druga grupa nazywana bateriami trakcyjnymi kwasowymi to akumulatory, gdzie elektrolit występuje w stanie ciekłym. Wadą akumulatorów kwasowych jest parowanie wody skutkujące zbyt dużym stężeniem elektrolitu, co wymaga okresowego jej uzupełniania. Istnieje także ryzyko wycieku kwasu siarkowego. Problemy te nie występują w bateriach żelowych, ponieważ zastosowane w nim preparaty żelujące wiążą elektrolit w formę żelu. To rozwiązanie znacząco obniża możliwość ewentualnych wycieków i ogranicza parowanie wody. Z tego też powodu baterie żelowe nazywamy bateriami bezobsługowymi. Należy jednak zaznaczyć, że ponad 90% problemów z kwasowymi bateriami trakcyjnymi jest wynikiem zaniedbań w ich eksploatacji. Stosując się do zaleceń producenta i dbając o akumulator mamy pewność, że będzie on działał prawidłowo przez długi czas.

Przewaga baterii trakcyjnych nad innymi źródłami zasilania wózków widłowych

Mimo pewnych obowiązków spoczywających na użytkownikach baterii trakcyjnych jak: konieczność ładowania czy systematyczne uzupełnianie wody w akumulatorach kwasowych wypadają one znacznie lepiej na tle napędów na olej napędowy czy benzynę. Zasadniczym atutem wózków zasilanych elektrycznie jest możliwość bezpiecznego ich użytkowania w pomieszczeniach zamkniętych bez konieczności inwestowania w skomplikowaną i drogą wentylację konieczną do usuwania spalin. Ponad to żelowe i kwasowe baterie trakcyjne charakteryzują się długą żywotnością, która wynosi nawet do 1500 ładowań. Nie bez znaczenia jest również koszt jednego ładowania wynoszący mniej niż połowę kosztów paliwa. Wbrew opiniom moc uzyskiwana z baterii trakcyjnych nie odbiega od tej jaką dają silniki spalinowe. Wybierając wózek widłowy o napędzie elektrycznym zyskujemy komfort użytkowania, niskie koszty eksploatacji oraz co w obecnych czasach bardzo ważne pomagamy dbać o środowisko naturalne.