Przesuszona skóra, zaczerwienienia i podrażnienia to problem wielu z nas. Kiedy wybór odpowiednich kosmetyków stanowi wyzwanie, często pytamy o pomoc specjalistów. Skąd wiedzieć, które preparaty właściwie nam posłużą, nie powodując kolejnych problemów z delikatną i wrażliwą skórą?

Jak rozpoznać skórę wrażliwą

Posiadaczki skóry wrażliwej nie mają zwykle wątpliwości co do tego, że ich cera wymaga więcej uwagi i szczególnego rodzaju pielęgnacji. Jeżeli Twoja twarz reaguje zaczerwienieniem na gwałtowne zmiany temperatury czy ostre potrawy i nie toleruje większości kosmetyków, prawdopodobnie także zaliczasz się do tej grupy. Delikatna cera częściej zmaga się z problemem podrażnień i świądu z powodu nieodpowiednio dobranego kremu czy żelu oczyszczającego. Z drugiej strony, nawet jednorazowe pominięcie etapu nawilżania skóry może powodować nieprzyjemne uczucie jej ściągania. Niekiedy powyższym objawom towarzyszy także pojawianie się charakterystycznych pajączków – mamy wówczas do czynienia z cerą naczynkową, która będzie wymagała od nas przestawienia się na specjalistyczne kosmetyki.

Kosmetyki do skóry wrażliwej – jak wybierać?

W celu wyeliminowania przykrych konsekwencji wyboru nieodpowiednich środków do pielęgnacji, musimy przede wszystkim upewnić się, że prawidłowo rozpoznałyśmy swój typ cery. Innego rodzaju kosmetyków będzie potrzebować cera mieszana, a innych sucha – problem nadmiernej wrażliwości na czynniki zewnętrzne może bowiem dotyczyć obu przypadków. Na opakowaniu produktów zawsze spotkamy się z informacją na temat tego, czy są one przeznaczone dla skóry wrażliwej, ale nie oznacza to, że powinniśmy się nią sugerować. Zawsze warto uważniej przyjrzeć się składowi kosmetyków. Podstawowa zasada brzmi: im krótszy, tym lepiej dla naszej cery. Jeżeli nie odnajdziemy w składzie alkoholu ani retinolu, prawdopodobnie możemy bez wahania sięgnąć po dany produkt. Istnieje także kilka składników, które w znacznym stopniu wspomagają pielęgnację wrażliwej skóry, takie jak łagodzący aloes, zmniejszająca zaczerwienienia arnika górska, chroniący przed podrażnieniami D-pantenol czy nawilżająca alatonina. Najlepiej, jeżeli wybrany przez nas kosmetyk cieszy się zaufaniem wśród swoich dotychczasowych użytkowników. Sugerując się opiniami internautów, możemy śmiało stwierdzić, że doskonale sprawdzają się produkty takich marek jak Mixa, Tołpa czy Bioderma. Stawiając na sprawdzone metody, z pewnością nie zaszkodzimy swojej skórze i zapewnimy jej komfort, który ułatwi codzienną pielęgnację.