„Jesteś tym, co jesz” – stare i dobrze znane przysłowie, które skrywa w sobie ponadczasową prawdę. Chociaż nie należy go odbierać dosłownie, to za pomocą prostego sloganu przypomina nam ono, jak ważna jest zdrowa żywność i jak wielki ma ona wpływ na naszą kondycję oraz samopoczucie.

Dlaczego nasza dieta ma tak duże znaczenie?

Jeść musimy przez całe życie. Po prawidłowego funkcjonowania, przeciętny ludzki organizm wymaga blisko 2000 kalorii w postaci żywności, którą następnie przekształca na energię. Nie jest to jednak jedyna funkcja posiłków – jedząc, musimy dostarczyć sobie również odpowiednią ilość witamin, minerałów oraz składników odżywczych.
Niestety, w dzisiejszych czasach, zdrowa żywność często bywa zapominana na rzecz fast-foodów oraz gotowych produktów ze sklepu. Jest to bardzo smutna tendencja, gdyż pożywienie tego typu zazwyczaj jest nafaszerowane chemicznymi dodatkami, które mają na celu przedłużenie jego daty zdatności do spożycia, bądź polepszającymi jego kolor i smak. Niektóre artykuły spożywcze nie mogłyby istnieć bez konserwantów – ich należy unikać najbardziej.

Zdrowa żywność – co poprawi w naszym życiu

Jedząc dobrze oraz o ustalonych, regularnych porach, umożliwiamy swojemu organizmowi osiągnięcie pełnego, fizycznego potencjału. Toksyny zgromadzone w złej jakości żywności mają druzgocący wpływ na nasz układ odpornościowy, czyniąc z nas bardziej podatnym na wszelkiego rodzaju choroby. Wystarczy odłożyć burgery oraz colę na kilka dni i zastąpić je zdrowym obiadem oraz naturalnym sokiem z aloesu. Różnicę można odczuć już po tygodniu zmiany nawyków żywieniowych. Objawi się ona:
• Większa ilością energii
• Lepszym samopoczuciem
• Poprawą kondycji
• Oczyszczeniem cery
Jeśli połączymy nową dietę z zestawem regularnych ćwiczeń, bardzo szybko można dojść do świetnej formy, zarówno fizycznej jak i umysłowej.

Co może stanowić zdrową żywność?

Aby określić, czy dany posiłek można zaliczyć do zdrowej żywności, najpierw powinniśmy oszacować, jak bardzo został on przetworzony. Większość produktów traci swoje właściwości odżywcze wraz z kolejnymi zmianami składu chemicznego, oczywiście poza kilkoma wyjątkami. Poza tym, zdrowa żywność powinna opierać się na zbalansowanych porcjach owoców i warzyw, w połączeniu z rybą, ciemnym pieczywem oraz białym mięsem. Są to w głównej mierze posiłki lekkostrawne, lecz dodatkowa porcja błonnika jest zawsze mile widziana. Pić należy przede wszystkim wodę mineralną lub napoje, które nie posiadają sztucznego dodatku cukru.