Druk przestrzenny to jedno z najciekawszych odkryć minionych lat, które znacząco wpłynęło na wiele branż. Z samym pojęciem spotkało się większość z nas, jednak wiele osób wciąż ma wątpliwości, czym właściwie jest druk 3D i na czym on polega. Rozwiążmy zatem wszelkie wątpliwości!
Na czym polega druk przestrzenny?
Początek innowacyjnej technologii sięga roku 1984, kiedy to za sprawą połączenia żywicy światłoutwardzalnej z laserem udało się tworzyć przestrzenne obiekty, co autor Charles Hull określił mianem stereolitografii. Nowatorska metoda została nazwana przyrostową, co dało początek dalszym poszukiwaniom. Druk 3D to sposób wytwarzania trójwymiarowych obiektów na podstawie modelu komputerowego. Wytwarza się je poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw danego surowca budulcowego, a następnie wybiórcze scalanie go. Stały rozwój technologii drukowania przestrzennego sprawił, że obecnie wykonuje się gotowe fizyczne obiekty, od zabawek, przez ubrania, aż po specjalistyczne obiekty przydatne w wielu branżach. Oprócz określenia druk 3D lub przestrzenny można spotkać się z alternatywnym nazewnictwem, takim jak technologia przyrostowa lub addytywna.
Wykorzystanie druku 3D w praktyce
Drukowanie 3D szybko zostało docenione przez szersze koło zainteresowanych i zaczęto wykorzystywać je do tworzenia prototypów. Metoda ta okazała się równie skuteczna, a przy tym szybsza, tańsza w produkcji, umożliwiająca łatwe wprowadzanie zmian, jak również pozwalająca na częściową personalizację projektów. Obecnie druk 3D wykorzystuje się w szerokim zakresie w licznych branżach. Stanowi on istotny element w dziedzinach takich jak:
-
przemysł
-
motoryzacja
-
implantologia
-
protetyka
Na finalne możliwości danych drukarek przestrzennych wpływają trzy elementy: rodzaj materiału, metoda wytwarzania oraz forma i wymiary samego urządzenia. Oprócz wyżej wymienionych branż, w których na dużą skalę korzysta się już z technologii przyrostowej, druk 3d można wykorzystać również do tworzenia innego rodzaju obiektów. Wśród nich wymienić można drobne akcesoria, żywność, produkty koncepcyjne, ale nawet domy.
Dostępność technologii druku 3D
Wyjątkowe możliwości, które otworzyły się za sprawą drukowania przestrzennego w ostatnich latach, sprawiły, że coraz więcej osób ma ochotę spróbować swoich sił w tym zakresie. Jak zatem wygląda sprawa z dostępnością tej technologii na szeroką skalę. Druk 3d w Krakowie czy innym dużym mieście dostępny jest na wyciągnięcie ręki za sprawą firm takich jak Cubic Inch, które specjalizują się w tego typu działalności. Jednocześnie spotkać się można z ofertami kupna małych, amatorskich drukarek 3d przeznaczonych do użytku domowego. Zakup tego typu urządzeń w znakomitej większości przypadków mija się jednak z celem. Przede wszystkim korzystanie ze sprzętu tego typu naprawdę wymaga pewnych umiejętności i przestrzeni, a także, aby miało sens, wymaga także umiejętności projektowania w 3d. Wybór sprawdzonej firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie i dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i sprzętem najczęściej jest zatem o wiele lepszym pomysłem.