gramofon

Zachwyciło cię brzmienie muzyki odtwarzanej z winyla u znajomych? Kochasz antyki i chcesz uzupełnić swoją kolekcję o coś oryginalnego i użytecznego zarazem? A może styl w twoim mieszkaniu nie pozwala na ulokowanie w nim nowoczesnego sprzętu grającego i szukasz elektrycznego gramofonu, który dopasuje się designem do pozostałego wyposażenia? Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań brzmi „tak”, przeczytaj ten tekst.

Niedrogi gramofon elektryczny na początek

Jeśli nie znasz się na gramofonach, a sprzęt, który zamierzasz kupić będzie twoim pierwszym nabytkiem w tej kategorii, warto zacząć od elektrycznego gramofonu, na którym odtworzysz zarówno małe, jak i duże winyle, a także starsze płyty szelakowe.

Nie obawiaj się, że taki uniwersalny gramofon zrujnuje twój budżet. Na początek wystarczy niecałe 300 zł, żeby stać się posiadaczem urządzenia, które nie tylko odtwarza płyty o prędkości 33 i 1/3, 45 oraz 78 obr/min, ale posiada również funkcję nagrywania. Dzięki niej, za pomocą zwykłego peceta czy laptopa, możesz po zainstalowaniu dedykowanego oprogramowania i połączeniu przewodem z gramofonem, nagrać odtwarzane utwory w formacie MP3.

Pozwoli ci to na utworzenie własnych playslist, a także dzielenie się z innymi fanami muzyki ulubionymi „kawałkami”, choćby za pomocą komunikatora zainstalowanego w smartfonie. Dzięki temu możemy zaprezentować znajomym nasz szelakowy unikat bez konieczności pożyczania cennej i kruchej płyty.

Oczywiście przy przetwarzaniu dźwięku z analogowego na cyfrowy nie da się uniknąć strat sygnału, jednak transformacja pozwala na zachowanie charakterystycznego szumu starych nagrań.

Tani antyk – czy to możliwe?

Jeśli dobrze znasz już brzmienie płyt szelakowych i twoim marzeniem jest posiadanie starego gramofonu na korbkę, możesz go kupić już nawet za kwotę 500 zł. Oczywiście dysponując większym budżetem masz jednocześnie większy wybór, jednak wcale nie trzeba wydać dużej kwoty, żeby móc cieszyć się oryginalnym sprzętem napędzanym sprężyną.

Wśród starych gramofonów najbardziej charakterystyczne są te zaopatrzone w tubę, jednak równie chętnie kupowane przez miłośników oryginalnego sprzętu grającego okazują się piękne gramofony biurkowe oraz walizkowe, przenośne zwane również piknikowymi.

A co z miłośnikami nowoczesnego sprzętu w stylizowanej na antyk obudowie? Również takie gramofony dostępne są na rynku. Współczesna technologia „opakowana” w piękną, wytworną, drewnianą szafkę to kolejna propozycja dla fanów gramofonu.