Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić sprawne wykonanie jakichkolwiek prac budowlanych wyłącznie przy użyciu siły ludzkich rąk i prostych narzędzi. Place budowy opanowały maszyny, spośród których szczególnie dużą rolę odgrywają tak zwane koparko-ładowarki. To właśnie dzięki nim wykonywane są prace podstawowe, niezbędne do tego, żeby cały proces realizacji danej inwestycji mógł ruszyć z miejsca. Jak są one zbudowane i wykorzystywane?
Jak zbudowana jest koparko-ładowarka?
Zazwyczaj spotykane koparko-ładowarki skonstruowane są na bazie konstrukcji traktora o napędzie kołowym, choć zdarzają się również maszyny z napędem gąsienicowym, przeznaczone do pracy w wyjątkowo trudnym, grząskim terenie. Podobnie jak w przypadku każdego traktora, możemy wyróżnić w budowie koparko-ładowarki dwa główne zespoły elementów – podwozie i nadwozie – oraz unikalne zespoły, nazywane układami roboczymi. To właśnie układy roboczy są kluczowe dla funkcjonowania całej maszyny.
– „Układy te dzielimy na ładowarkowy, umieszczony z przodu pojazdu oraz koparkowy, który umieszcza się z tyłu – mówi przedstawiciel firmy Martrans – Przeznaczenia obu układów nietrudno się domyślić. Pierwszy z nich używany jest najczęściej do zagarniania i ładowania sypkiego materiału, takiego jak gruz czy węgiel w celu przeniesienia go na niewielkie dystanse. Układ koparkowy typu podsiębiernego wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonania wykopów, np. pod fundamenty budynków lub usuwania wierzchni warstw nawierzchni. Ruch obu układów zapewnionych jest przez pneumatyczne lub hydrauliczne układy napędowe. Układy robocze można wyposażać w różnego rodzaju osprzęt, między innymi łyżki do skarpowania, widły paletowe, wiertnice i wiele innych, w zależności od rodzaju wykonywanych prac”.
Podwozie maszyny składa się z ramy na dwóch mostach napędowych, skonstruowanych tak, by zapewnić stały kontakt kół z podłożem. Na nadwoziu zainstalowany jest z kolei silnik i reszta układu napędowego, a także kabina operatora wyposażonej w urządzenia sterującej. Kabina jest specjalnie wzmocniona, by zapewnić operatorowi bezpieczeństwo na wypadek np. przewrócenia maszyny.
Zastosowanie koparko-ładowarek
Koparko-ładowarki powszechnie zaliczane są do najbardziej uniwersalnych ciężkich maszyn używanych na placach budowy. Używa się ich między innymi w czasie przygotowywania terenów pod inwestycję (niwelacja terenu), budowy wszelkiego rodzaju nawierzchni i dróg (jezdni, ścieżek rowerowych, nasypów drogowych i kolejowych), wykonywania fundamentów budynków. Przydają się również we wszelkiego rodzaju pracach porządkowych, np. usuwania urobku z placu budowy, a także w gospodarstwach domowych. Szeroki wybór osprzętu do nich powoduje, że znajdują zastosowanie w każdego typu pracach przeprowadzanych na dużych obszarach.