termoizolacja

Prawidłowo wykonana termoizolacja domu ma bardzo duży wpływ zarówno na komfort termiczny mieszkańców, jak i straty energii oraz wiążące się z tym opłaty za ogrzewanie obiektu. Im budynek jest lepiej ocieplony, tym jego późniejsza eksploatacja jest tańsza. W dzisiejszym artykule przedstawimy elementy domu mające bezpośredni wpływ na jego termoizolację. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Ściany

Wśród przegród budowlanych, których ocieplenie ma wpływ na jakość kompleksowej termoizolacji budynku, duże znaczenie mają ściany. Obecnie zdecydowana większość inwestorów decyduje się na budowę ścian dwuwarstwowych murowanych na tradycyjnych fundamentach. Ściany zewnętrzne stanowią skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszczem, śniegiem, wiatrem, skrajnymi temperaturami) oraz próbami włamania. Aby przegrody te mogły spełniać swoją podstawową funkcję, muszą być w odpowiedni sposób ocieplone.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inbud z Gdyni, hurtowni izolacji technicznych i budowlanych: Do termoizolacji ścian dwuwarstwowych najczęściej wykorzystuje się płyty ze styropianu lub wełny mineralnej. To materiały charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, stosunkowo niską ceną oraz łatwym montażem. Wełna ma przy tym bardzo dobre właściwości tłumienia dźwięków, więc jest doskonałym izolatorem akustycznym. Styropian natomiast wyróżnia niska nasiąkliwość, łatwość obróbki oraz odporność na ściskanie.

Podłoga

Kolejnym elementem domu mającym duży wpływ na jego termoizolację jest podłoga. Prawidłowo wykonane ocieplenie podłogi ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w przypadku budynków niepodpiwniczonych. Podłoga znajdująca się bezpośrednio na gruncie musi zostać ocieplona, ponieważ warstwa izolacji chroni budynek przed ucieczką ciepła oraz szkodliwym działaniem wilgoci obecnej w glebie. Jeśli dom został podpiwniczony, wykonanie termoizolacji podłogi nie jest konieczne. Wynika to z faktu, że piwnica jest zazwyczaj pomieszczeniem nieogrzewanym.

Termoizolację podłogi na gruncie najczęściej wykonuje się z płyt poliuretanowych lub z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Czasem wykorzystuje się do tego także twardą wełnę mineralną lub wytrzymałe kruszywo keramzytowe o właściwościach wodo- i ognioodpornych.

Dach

Inną z przegród zewnętrznych, których prawidłowe ocieplenie ma kluczowe znaczenie dla termoizolacji całego obiektu, jest dach. Polscy inwestorzy najczęściej decydują się na dachy spadziste. Konstrukcje te zwykle izoluje się od spodu. Materiałem wykorzystywanym do ocieplania dachów standardowo jest wysokiej klasy wełna mineralna w postaci płyt lub mat. Dzięki dużej sprężystości włókien wełna doskonale wypełnia izolowaną przegrodę, co ma bezpośredni wpływ na jakość izolacji.

Do ocieplania dachów skośnych równie często stosuje się też piankę poliuretanową. Materiał ten jest znakomitym izolatorem termicznym. Pianka wyśmienicie sprawdza się szczególnie w przypadku dachów z wieloma załamaniami. Skomplikowana budowa tego typu dachów uniemożliwia prawidłowe dopasowanie wełny, więc pianka jest w takich sytuacjach jedynym rozsądnym wyborem. Materiał ten po nałożeniu trwałe łączy się z podłożem. Izolacja z użyciem pianki jest droższa i wymaga zatrudnienia profesjonalnej firmy montażowej, jednak mimo to z każdym rokiem decyduję się na nią duża grupa inwestorów.