zaburzenia snu

Zaburzenia snu oznaczają niepożądane zachowania występujące w jego trakcie lub nieprawidłowy czas wypoczynku. Problem ten w znaczny sposób wpływa na samopoczucie chorego, może też utrudniać mu codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak sobie z radzić z zaburzeniami snu.

Zaburzenia snu – co to?

Sen jest istotną czynnością fizjologiczną, która reguluje wiele funkcji życiowych. Ma ogromny wpływ na pracę mózgu, gospodarkę hormonalną, a także układ odpornościowy. Jego niedobór skutkuje bólem głowy, obniżonym nastrojem, drażliwością, może prowadzić nawet do depresji i stanów lękowych. Zaburzenia snu to wszelkie czynności, które nie pozwalają na zapewnienie sobie odpowiednio długiego, wysokiej jakości snu. Mogą one być wywołane innymi schorzeniami psychicznymi lub somatycznymi, a także czynnikami emocjonalnymi.

Zaburzenia snu – rodzaje

Zaburzenia snu dzielą się na dyssomnie i parasomnie. Do tych pierwszych zalicza się m.in.:

  • bezsenność – zbyt krótki sen;
  • hipersomnię – zbyt długi sen;
  • narkolepsję – nagłe zasypianie w ciągu dnia.

Parasomnia natomiast to zaburzenie, które sprawia, że czas snu jest prawidłowy, jednak w jego trakcie pojawiają się niepożądane zachowania. Może to być sennowłóctwo (lunatykowanie), koszmary, paraliż senny czy też krzyczenie, płakanie, machanie rękami i nogami podczas snu.

Zaburzenia snu – przyczyny

Zaburzenia snu mogą mieć swoje źródło w wielu czynnikach. Czasem powodują je uwarunkowania genetyczne. W takim wypadku pacjent ma problemy z zasypianiem już od dzieciństwa. Częściej jednak są one spowodowane stanem psychofizjologicznym i są następstwem innych dolegliwości, np. depresji czy długotrwałego stresu. Zaburzenia snu mogą być także wynikiem nadużywania leków lub innych substancji psychoaktywnych. Czasem jednak źródło problemu leży w bardziej prozaicznych czynnikach. Nieprzestrzeganie higieny snu, czyli nieregularny tryb życia, czy też nieodpowiednie wyposażenie łóżka mogą sprawiać, że zasypianie będzie utrudnione. Warto więc zaopatrzyć się w wysokiej jakości pościel bawełnianą i ustalić jedną porę chodzenia spać.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Bezsenność to zaburzenie senne, które często ma charakter tymczasowy i wynika np. z nadmiernego stresu. Podstawowe metody walki z tym problemem obejmują więc wszelkie techniki relaksacyjne, które uspokoją układ nerwowy i pozwolą się zrelaksować przed snem. Świetnie sprawdzą się tu medytacje i ćwiczenia oddechowe. Warto też zadbać o odpowiednią higienę snu. Jakie czynności mogą ułatwić zasypianie?

  • Aktywność fizyczna – odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia pozwoli zmęczyć organizm, co z kolei przyspieszy zaśnięcie.
  • Stałe pory spania i wstawania – chodzenie spać i budzenie się codziennie o tej samej godzinie pozwoli organizmowi utrzymać rytm dobowy.
  • Odstawienie używek – substancje takie, jak nikotyna, alkohol, kofeina czy niektóre leki mogą utrudniać zaśnięcie i powodować budzenie się w nocy.
  • Odpowiednie warunki – kluczowa jest temperatura, która powinna wynosić około 21 stopni, ciemność, cisza i przyjemna, oddychająca pościel, którą można znaleźć w HopSklep.
  • Zbilansowana dieta – nadmiar cukru i przetworzonej żywności, a także jedzenie późno w nocy sprawia, że organizm jest pobudzony i trudniej zapaść w spokojny sen.

W niektórych przypadkach jednak konieczne jest leczenie farmakologiczne. Jeśli wprowadzenie powyższych nawyków nie poprawia jakości snu, należy skonsultować się z lekarzem.