Grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe to nowoczesna technika znakowania różnorodnych powierzchni. Podczas tego procesu promień lasera tłoczy materiał, tworząc w nim zagłębienia o rozmaitej strukturze, wielkości i głębokości. Zaletą tej metody jest precyzja i szybkość. Z tego powodu korzystają z niej przedstawiciele wielu branż. Warto poznać jej możliwości i wykorzystać je do własnych celów.

Czym jest grawerowanie laserowe?

Grawerowanie laserowe polega na wycinaniu lub wytwarzaniu różnych wzorów. Zgodnie z życzeniem klienta z jego pomocą można stworzyć dowolny znak graficzny, logo czy napis. W pewnym sensie grawerowanie przypomina drukowanie. A już na pewno traktowane jest w ten sposób przez komputer. Sporządzony w programie graficznym projekt po naciśnięciu odpowiedniego przycisku zostaje przesłany do lasera. Wtedy zaczyna się magia. Wybrany materiał nagrzewany jest krążącą po jego powierzchni wiązką laserową. Na skutek tego procesu dochodzi do częściowego stopienia lub spalenia i wyparowania materiału. W ten sposób powstaje wgłębienie, będące dokładnym odzwierciedleniem początkowego projektu.

Zalety grawerowania laserowego

Jest ich naprawdę dużo. Z pewnością jedną z podstawowych jest możliwość personalizacji wybranego przedmiotu. Dużo osób ceni takie drobiazgi. Grawerowanie laserowe daje praktycznie nieograniczone możliwości wyboru wzoru. Również takiego pełnego drobnych detali i szczegółów. Poza tym na efekty nie trzeba czekać nie wiadomo jak długo. Przesłany do urządzenia projekt zaczyna wypalać się natychmiast. A po zakończeniu procesu można spodziewać się wysoce estetycznego rezultatu. Co ważne, grawer jest trwały i można go wykonać na rozmaitych powierzchniach. Jeszcze jedno – grawerowanie laserowe nie generuje dużych kosztów.

Na jakich powierzchniach możliwe jest wykonanie wzoru grawerskiego?

Pytanie powinno raczej brzmieć, na jakich materiałach nie można grawerować. Ponieważ doskonale poddaje się mu większość tworzyw, m.in. szkło, skóra (naturalna i syntetyczna), drewno i wszelkie jego pochodne – sklejki, płyty HDF, MDF oraz tworzywa sztuczne – pleksi, ABS, polietylen, polipropylen i wiele, wiele innych. Wzory można również grawerować na laminatach, foliach grawerskich, gumie czy korku. Marzysz o grawerowanych płytkach kamiennych lub ceramicznych? To także nie stanowi problemu. Oczywiście na tak podatnym tworzywie, jak papier też z łatwością można wypalić dowolny wzór. Przy pomocy laserów na powierzchni metalowych przedmiotów również umieścisz swoje projekty. W grę wchodzą m.in. elementy stalowe, aluminiowe, mosiężne, miedziane czy wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro.

Budowa wizerunku firmy, a grawerowanie

Na wizerunek firmy składa się wiele czynników. Profesjonalizm, sumienność i terminowość to jedno. Umiejętność współpracy z klientami, kontrahentami i innymi interesariuszami to drugie. Trzecie to odpowiednio prowadzona reklama na wielu polach. Nie tylko w postaci wielkich kampanii informacyjnych, ale też prostych gestów. Obdarowanie kogoś drobnym personalizowanym gadżetem firmowym, np. piórem z logo i nazwą firmy, to nie tylko miły gest. To także jeden z subtelnych sposobów na rozprowadzenie wieści o istnieniu swojej działalności. Część firm decyduje się też na grawerowanie sztućców czy zastawy stołowej obecnej na bankietach. Grawerowanie laserowe może być więc ciekawą metodą na przekazanie informacji o przedsiębiorstwie.

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Jak ich poznać? Najprościej po przedstawionej ofercie i wykonanych już projektach. Do grawerowania laserowego potrzeba też dobrego zaplecza technicznego. Park maszynowy to kolejny sygnał, który powinien dyktować dobór wykonawcy wzoru. Co więcej, profesjonalne drukarnie, takie jak COPIO® wychodzą też naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom klientów. A mianowicie oferują możliwość grawerowania nietypowych materiałów. Niestandardowe projekty wymagają bowiem przeprowadzenia fachowych prób i umiejętnego dostosowania ustawień urządzenia. A więc jednocześnie sporego doświadczenia.