Naczynie Dewara

Prowadzisz lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w kuchni molekularnej? A może zajmujesz się obróbką metali przy użyciu techniki laserowej? Niezbędne jest zatem wykorzystanie ciekłego azotu, który jednocześnie wymaga nabycia specjalnego pojemnika do jego przechowywania, czyli naczynia Dewara. Czym powinien odróżniać się tego typu zbiornik i na co zwrócić uwagę decydując się na zakup?

Poznaj najważniejsze aspekty konstrukcyjne naczynia Dewara

Czym właściwe jest naczynie Dewara? To specjalny zbiornik przystosowany do magazynowania i transportowania cieczy kriogenicznej. Ze względu na specjalną konstrukcję jest w stanie zapanować m.in. nad ciekłym azotem. Mowa przede wszystkim o optymalnym utrzymywaniu ekstremalnie niskiej temperatury substancji, a także o ochronie przed niewskazanym wzrostem ciśnienia.

W jaki sposób Dewar zapewnia bezpieczeństwo gromadzenia skroplonego azotu? Kluczową rolę odgrywają wewnętrzne ścianki pojemników, które zbudowane są z podwójnej warstwy. Z kolei przestrzeń znajdująca się pomiędzy nimi wykorzystywana jest do wpompowywania powietrza. W ten właśnie sposób powstaje atmosfera próżniowa o szczególnie niskim ciśnieniu.

Jakie naczynie Dewara wybrać?

W produkcji naczynia Dewara używa się różnorodnych materiałów. Najbardziej popularna jest konstrukcja metalowa, ponieważ gwarantuje właściwą wytrzymałość całego zbiornika. Co więcej, wewnętrzne ścianki są z reguły cienkie, dzięki czemu umieszczona w nim ciecz kriogeniczna w nieznacznym stopniu zwiększa swoją temperaturę.

Dewar zamyka się przy użyciu specjalnego korka. Szczególnie istotne jest jego wykonanie z materiałów o odpowiednich właściwościach izolacyjnych. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować potencjalne straty gazu na skutek jego utleniania się. Z kolei, jeśli chodzi o pojemności naczynia, najczęściej wynosi ona od 4 do 50 litrów. Uwagę zwracają przede wszystkim największe butle, które zawierają specjalne zawory ułatwiające wprowadzanie cieczy do wnętrza.

Niezależnie w jakim celu masz zamiar wykorzystać skroplony azot najważniejsze, aby zdecydować się na współpracę ze sprawdzonymi dystrybutorami naczyń Dewara, takimi jak Cryogen. Obszerny asortyment sklepu zawiera niezbędne certyfikaty ISO oraz CE. A co więcej, poszczególne modele objęte są dwuletnią gwarancją na izolację.

Korzystając z naczynia Dewara pamiętaj o bezpieczeństwie

Decydując się na zakup naczynia Dewara, należy pamiętać, że przystosowany jest on wyłącznie do przechowywania ciekłego azotu. Gromadzenie innych substancji przyczyni się do trwałego uszkodzenia pojemnika. Jeśli chodzi o pozostałe wymagania BHP, butla nie może posiadać bezpośredniego kontaktu z materiałami łatwopalnymi oraz wszelkimi źródłami ciepła. Jednocześnie powinna być składowana w wentylowanym pomieszczeniu.

Biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, musisz również wiedzieć, że masz do czynienia z cieczą o ekstremalnie niskiej temperaturze, która sięga blisko -200°C. Wobec tego bezpośredni kontakt może skutkować bolesnymi odmrożeniami. Dlatego też niebagatelne znaczenie ma właściwa protekcja nieosłoniętych części ciała przy użyciu rękawic i gogli.

Natomiast w przypadku eksploatacji zbiornika, warto zdecydować się na dodatkowe akcesoria, chociażby w postaci specjalnych wózków. Pozwalają one bezpiecznie przenosić naczynie z miejsca na miejsce. Z kolei w celu usuwania jego zawartości, nie zaszkodzi mieć pod ręką pompkę do opróżniania Dewara.