Szukasz niebanalnego pomysłu na imprezę firmową? Zależy Ci na tym, by zintegrować pracowników i zapewnić im niezapomnianą zabawę – taką, która pozwoli im się poznać nawzajem z zupełnie innej strony i pobudzi ich wyobraźnię? Jeśli tak, przyjrzyj się bliżej możliwościom, jakie daje LARP. Na jego organizację decyduje się dziś coraz więcej korporacji z absolutnego biznesowego topu i nie tylko.

Czym jest LARP? Jak go zorganizować? I jaką lokalizację wybrać na jego rozegranie? Oto najważniejsze informacje.

LARP: więcej niż improwizacja

LARP to skrót od angielskiego terminu Live Action Role – Playing. Mówiąc najprościej, jest to wydarzenie, w trakcie którego uczestnicy wcielają się w role i, nie posiadając ścisłego scenariusza rozgrywki, improwizują. LARP-em nie rządzi zbyt wiele reguł. Najważniejsze jest, by wydarzenie miało wyraźny początek, by co najmniej jedna osoba wcieliła się w jakąś rolę oraz by stworzyć podstawowy zbiór zasad rządzących grą. Reszta pozostaje już w sferze wyobraźni i kreatywności organizatorów oraz uczestników.

Moc pomysłów na zabawę

LARP może przyjąć bardzo różnorodne formuły – począwszy od najprostszej, w której uczestnicy odgrywają krótkie scenki, osadzone w rzeczywistości zbliżonej do ich własnych, aż po skomplikowane gry miejskie, czy improwizacje scen batalistycznych z przeszłości, z pełną oprawą scenograficzną i kostiumową.

Na potrzeby firmy, LARP możesz wykorzystać przede wszystkim na dwa sposoby. Po pierwsze, na potrzeby szkoleniowo-rozwojowe. Pracownicy, podczas szkolenia czy konferencji, mogą wcielić się w role związane z ich życiem zawodowym (np. próbując „sprzedać” produkt klientowi), lub przejść na „drugą stronę mocy”, wcielając się w klienta czy szefa.

Ale to dopiero początek zabawy. Druga wersja LARP jest o wiele bardziej kusząca. Zorganizuj dla swoich pracowników prawdziwą grę fabularną i daj im popuścić wodze fantazji.

Gdzie zorganizować LARP z prawdziwego zdarzenia?

Jeśli chcesz, by świat LARP-a pozwolił Twoim pracownikom zupełnie oderwać się od codzienności, osadź jego scenariusz w innej epoce historycznej. Pozwól się im wcielić choćby w średniowiecznych rycerzy, władców czy damy. Dla lepszego efektu zaś, wybierz budynek z wieków dawnych. Wiele miejsc idealnych na tego typu imprezy firmowe oferuje na przykład Uniejów. Czeka tu m.in. stylowy Kasztel Rycerski czy Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie gracze mogą się przenieść do czasów Bolesława Chrobrego czy Kazimierza Wielkiego. A jeżeli LARP ma przyjąć bardziej „rustykalny” charakter, rozegrajcie go choćby w Zagrodzie Młynarskiej z autentycznym klimatem polskiej wsi sprzed wieków.

Stylowe, historyczne wnętrze zapewni grającym dodatkową inspirację. Wystarczy tylko prosty scenariusz (np. hasło w stylu: „Narada strategiczna u króla” czy „Wampir w zamku”), przydzielenie ról i… można się bawić.

Idealnym miejscem na zorganizowanie LARP-a może być, np. Uniejów