Pośpiech jest najgorszym doradcą – ta dawna mądrość sprawdza się szczególnie w sytuacji, kiedy pragniemy zmienić dotychczasową pracę na lepszą. W życiu zawodowym spotykają nas różne historie. Z reguły – choć nie tylko – te, które są przykre, motywują do zmiany otoczenia. Pamiętać jednak trzeba, że wykonywanie w tym celu nerwowych ruchów nie zawsze skończy się pomyślnie. Jeśli chcemy mieć pewność, że podjęta decyzja będzie dobra, musimy uwzględnić kilka skutecznych i sprawdzonych porad dotyczących tego jak się zabrać do realizacji powziętego planu.

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – co chcę w życiu robić? Czy priorytetem jest pozostanie w dotychczasowej branży, czy rozpoczęcie nowego etapu zawodowego? Jeśli to drugie, to konieczne będzie zrobienie bilansu tego, co już umiemy a czego będziemy jeszcze musieli się nauczyć.

Co za tym idzie, musimy uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziemy w stanie podołać tej nauce – i czasowo, i organizacyjnie a czasami też finansowo. Inwestycja w siebie nierzadko bywa kosztowna. Jeśli jednak jesteśmy przekonani co do swojej decyzji to pamiętajmy o tym, że chodzi właśnie o inwestowanie i rozwój.

Gdy już ustalimy priorytety, bądźmy sumienni w przeglądaniu serwisów, na których prezentowane są oferty pracy. Strony internetowe są tu najbardziej kompletnym rozwiązaniem. Praktycznie każda szanująca się firma z branży rekrutacyjnej posiada profesjonalne zaplecze. Przykładowo Injob oferuje intuicyjną i przyjazną użytkownikowi wyszukiwarkę ogłoszeń, co sprawdzić można na stronie injob.com.

Kiedy już uda się otrzymać zaproszenie na pierwszy etap rekrutacji do wymarzonej firmy, pamiętajmy o dwóch kwestiach – odwadze i szczerości. Nie bójmy się pytać o najdrobniejsze nawet detale i szczegóły naszego ewentualnego zatrudnienia. Odpowiadajmy też rekruterowi szczerze i zgodnie z prawdą. Jeśli następnie zostaniemy wybrani i zaproszeni do podjęcia współpracy, to dzięki takiemu podejściu będziemy mieć pewność, że w niedalekiej przyszłości nie czeka nas kolejny proces poszukiwania.