Pozbywając się czegoś niepotrzebnego, można jeszcze zyskać trochę gotówki. Niektóre rzeczy to cenne surowce wtórne. Tak jest z metalami, więc można się ich pozbyć inaczej, ale lepiej je sprzedać.
Kiedy jest możliwość zarobienia na czymś niepotrzebnym, to warto korzystać z niej. Każda dodatkowa ilość gotówki się przyda. Nie można jednak działać bezrefleksyjnie. Choć skup złomu przyjmie różne metale i zapłaci za nie, to droga do takiego miejsca też kosztuje. Zaniesienie rzeczy metalowych do skupu musi się opłacać.
Metale kolorowe – do punktu skupu
Metale dzielą się na nieżelazne i na zawierające żelazo. Te pierwsze określa się jako kolorowe i są to szczególnie cenne surowce wtórne. Nawet jak jest to lekkie aluminium, to warto sprzedawać takie rzeczy. Oczywiście nie, jeśli jest to kilka niewielkich puszek metalowych. Kiedy jednak ma się cały worek zgniecionych puszek, to opłaca się znaleźć punkt, który prowadzi skup metali kolorowych. Inne takie metale to: cynk, miedź, nikiel, ołów, nikiel, magnez, platyna. Rzeczy, które znajdują się w domach, a które warto zbierać i sprzedawać to np.:
- folia aluminiowa,
- puszki,
- metalowe nakrętki i kapsle,
- kable z miedzią.
Co z metalami żelaznymi?
Żadnych metali i ich stopów nie wolno wrzucać do kubła na śmieci. Jeśli nie opłaca się czegoś sprzedawać, to trzeba stosować się do wytycznych związanych z selektywną zbiórką odpadów. Drobiazg można wrzucić do stosownego pojemnika. Natomiast większą rzecz, nawet jak jest z metalu zawierającego żelazo, opłaca się sprzedać. Mnóstwo rzeczy produkuje się ze stali. To, co cięższe, warto zanieść do punktu skupu złomu. Opłaca się sprzedawać takie pręty, kawałki blachy czy przedmioty użytkowe, jeśli waga ich jest znaczna.
Jeśli jakiś przedmiot jest duży i ciężki, to obojętnie, jaki metal, warto go sprzedać. W przypadku metali kolorowych nawet lekkie rzeczy mają swoją cenę. Te najlżejsze warto zbierać, czyli np. zatrzymać każde sreberko i każdą puszkę, by je później oddać do punktu skupu. Kiedy chce się oddać metale kolorowe inne niż te popularne, to trzeba się upewnić, że zostaną przyjęte. To, czego nie zaniesie się do skupu, wrzuca się do pojemnika albo worka na tworzywa sztuczne i metale.