Prowadzenie własnego gabinetu dentystycznego wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak nagrodą są wyższe zarobki oraz satysfakcja z pracowania na własne nazwisko.

Gabinet dentystyczny może założyć każdy – nie tylko osoba uprawniona do wykonywania tego zawodu. Oczywiście, w takim wypadku będzie trzeba zatrudnić osobę, która zajmie się leczeniem pacjentów. Istnieją różne sposoby prowadzenia własnego biznesu, takie jak założenie spółki, praktyki grupowej albo założenie „zwykłej” działalności gospodarczej. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak to własna działalność gospodarcza wydaje się być rozwiązaniem najprostszym, szczególnie na początku funkcjonowania praktyki stomatologicznej. Podobnie należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy opodatkowania.

Jak otworzyć gabinet dentystyczny

Nad powyższymi zagadnieniami zastanowić musi się każdy przedsiębiorca, ale na stomatologu ciążą dodatkowe zadania. Dentysta, który przyjmuje pacjentów prywatnie (czyli nie w ramach umowy z NFZ) będzie musiał posiadać kasę fiskalną oraz wystawiać paragony za wykonane usługi. W przypadku przyjmowania pacjentów w ramach kontraktu z NFZ, dentysta/ortodonta będzie zmuszony jedynie wystawiać fakturę instytucji, z którą podpisał umowę.

Kasa fiskalna to jeszcze nie wszystko. Ponieważ artykuły stomatologiczne są produktami medycznymi, właściciel gabinetu będzie musiał zatroszczyć się o utylizację odpadów medycznych. Ponadto, gabinet musi spełniać wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przepisy nie precyzują co prawda dokładnie, jaki metraż ma mieć gabinet, mówią jednak o tym, że jego powierzchnia ma umożliwiać wygodną pracę.

Co zrobić, by gabinet przynosił zyski

Oczywiście, celem założenia własnego gabinetu dentystycznego jest nie tylko zaspokojenie ambicji, ale przede wszystkim możliwość zarabiania pieniędzy. Sposób jest bardzo prosty i bardzo trudny jednocześnie – mówiąc prosto: przychody muszą być wyższe niż straty. Co oznacza to w praktyce? Z jednej strony można podwyższyć ceny usług (w przypadku prowadzenia gabinetu prywatnego), ale nie jest to wyjście idealne. Klienci wybiorą gabinet z konkurencyjną ceną, szczególnie nowemu dentyście trudno będzie od razu ustalić bardzo wysokie ceny.

Lepszym wyjściem jest zmniejszenie kosztów – materiały protetyczne i inne niezbędne w pracy akcesoria można zamówić przez Internet (np. z DentalTree.pl) i oszczędzić dzięki temu znaczne kwoty każdego miesiąca.