W XXI wieku, w dobie komputerów i telefonów komórkowych zegarki stały się czymś w rodzaju biżuterii. Stanowią dodatek, który jak wszystkie inne powinien pasować do stroju i okazji.
Zegarki wbrew pozorom mają dość bogatą historię. Pierwsze modele kieszonkowe pojawiły się już w wieku XVI. Posiadały one tylko jedną wskazówkę. Z czasem dopiero pojawiły się wskazówki minutowa i sekundnik. Zegarki damskie na rękę pojawiły się późno, bo dopiero w wieku XIX. Od tego czasu sporo się zmieniły, zwłaszcza pod względem designu, ale ich cel jest wciąż taki sam – wskazywanie czasu. Najczęściej zegarki dzieli się ze względu na rodzaj mechanizm, jaki w nich zastosowano.
Zegarki damskie kwarcowe
Zegarki tego typu są zasilane energią z baterii. O dokładności ich działanie decyduje ziarno kwarcu? Jak poznać zegarki damskie kwarcowe? Informację o tym, że w danym zegarku zastosowano mechanizm kwarcowy widać najczęściej na jego tarczy. Jest ona oznaczona symbolem quartz. Warto również przyjrzeć się bliżej pracy sekundnika, który w mechanizmie kwarcowym przeskakuje co sekundę. Wielu ekspertów uważa, że zegarki kwarcowe są odporne, mało awaryjne i tanie w naprawie. Jednak w ich przypadku należy regularnie wymieniać baterię.
Zegarki damskie mechaniczne i automatyczne
Zegarki mechaniczne są zasilane poprze nakręcenie, a więc napięcie sprężyyny umiejscowionej wewnątrz mechanizmu zegarka. Zegarki damskie mechaniczne można rozpoznać po odpowiednich napisach na tarczy, które informują nie tylko o rodzaju zastosowanego mechanizmu, ale i o ilości użytych w nim kamieni. Kamienie te stosowane są jako łożyska, które zmniejszają zużycie w miejscach największego tarcia mechanizmu. W zegarkach tego typu sekundnik działa płynnie. Zegarki te są dość odporne na wstrząsy, ale wymagają regularnego nakręcania. Sięgają po nie chętnie hobbyści i kolekcjonerzy.
Zegarki damskie automatyczne posiadają automatyczny naciąg sprężyny. Nie trzeba ich ręcznie nakręcać, bo robi to wahnik, a więc ciężarek w formie półkola, który znajduje się wewnątrz mechanizmu zegarka. Za sprawą ruchu nadgarstka w czasie poruszania się, wahnik poprzez system kółek naciąga sprężynę zegarka. W tym przypadku około 9 godzin użytkowania zegarka przekłada się na 24 godziny jego pracy. Ruch sekundnika jest w zasadzie taki sam jak w zegarkach mechanicznych. Zegarki tego typu są oznaczone na tarczy jako automatic. Ich cechą charakterystyczną jest szum związany z ruchem wahnika, który jest dobrze słyszalny w czasie gwałtownego ruchu zegarkiem.