Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracował analizę studenckich budżetów i okazuje się, iż połowa studentów nie ma żadnych środków na książki czy rozwijanie pasji, a absolutna większość nie była w stanie wydać ani złotówki na dokształcanie i zwiększanie swoich kompetencji. Ile młodzi Polacy wydają na studia? Zapraszamy do lektury.

Statystyki

Tylko 22 proc. studentów ma w ciągu miesiąca do dyspozycji powyżej 1 tys. zł, 24 proc. od 751 do 1 tys. zł, a 20 proc. tylko od 251 do 500 zł. Po podstawowych wydatkach 86 proc. kształcących się ludzi nie pozostaje absolutnie nic, by móc inwestować w kursy lub szkolenia, które mogły poprawić ich szanse na rynku pracy po zakończeniu studiów. Ponad 50 proc. studentów uskarża się na to, iż nie stać ich na satysfakcjonujące wydatki na kulturę, a aż 37 proc. w ogóle nie stać na kino i teatr.

Lokum

Z domów studenckich mogą korzystać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej oraz ci, którzy wybrali uczelnię znacznie oddaloną od domu rodzinnego. Miejsce w akademiku kosztuje od 300 do nawet 700 zł (w zależności od tego, ile osób mieszka w pokoju). Drugą opcją jest mieszkanie studenckie. Ceny w tym przypadku są bardzo zróżnicowane i zależą od miasta, stanu wyposażenia oraz liczby osób w mieszkaniu. Samodzielny pokój może kosztować nawet 800 zł miesięcznie. Najdroższym rozwiązaniem są kawalerki, których wynajęcie nawet w mniej popularnych ośrodkach akademickich wynosi ok. 1500-2000 zł.

Jedzenie

Bardzo ciężko wyliczyć ile studenci wydają na jedzenie. Miesięczne wydatki na żywność zależą od upodobań, potrzeb oraz kulinarnych umiejętności i wahają się od 300 do 700 zł. Jeśli student robi rozważne zakupy, nie szaleje z posiłkami na mieście i ma szansę zaopatrywać lodówkę w słoiki przywiezione z domu, wówczas 500 zł powinno być wystarczającą i komfortową kwotą.

Materiały

Lwią część studenckiego budżetu pochłaniają punkty ksero – szacuje się, że studenci wydają w nich nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Według badań UMSC aż 93 proc. studentów jest stałymi klientami punktów ksero.

Rozrywka i dodatki

Taki przywilej młodości i prawo studenta, że nie samą nauką człowiek żyje – wypady do pubów, dyskotek i kawiarni to nieodłączne elementy studenckiego życia. Co ciekawe, aż 81 proc.badanych studentów wydaje na alkohol tyle, co na materiały powielane w punktach ksero. Ponadto stałymi wydatkami w życiu studenta są: bilet sieciowy, kosmetyki, środki czystości, buty oraz ubrania. Studenci podróżujący do domu rodzinnego ponoszą również dodatkowy wydatek związany z kosztami dojazdu (ok. 100 zł miesięcznie).

Prace dorywcze, studia zaoczne łączone z pracą na etacie, stypendia, wsparcie rodziny, czy też szybka pożyczka od ręki – warto wykorzystywać każdą możliwość (drugi kierunek, kurs językowy), aby móc inwestować w siebie, swoje umiejętności i wiedzę. Studia to jeden z najważniejszych i najintensywniejszych okresów w życiu, warto więc maksymalnie wykorzystać ten czas tak, aby po odebraniu dyplomu wszystkie drzwi stały otworem.

Sprawdź również: Pożyczki na dowód – jak weryfikowany jest pożyczkobiorca