Dachówki ceramiczne

Mimo rozwoju technologii w zakresie budownictwa i pojawiania się na rynku nowych materiałów budowlanych, to jednak tradycyjne rozwiązania cieszą się największym zainteresowaniem. Dobrym przykładem mogą być dachówki ceramiczne. Te ciężkie pokrycia dachowe z powodzeniem konkurują z nowocześniejszymi rozwiązaniami, a to za sprawą swoich licznych zalet. Jakie są dachówki ceramiczne?

Efektowne

Nie ulega wątpliwości, że do największych zalet dachówek ceramicznych należą ich wyjątkowe walory estetyczne. Ten tradycyjny rodzaj pokrycia dachowego, ze względu na swój klasyczny wygląd, pasuje do niemal każdego projektu. Sprawdzi się zarówno w budynkach bardziej tradycyjnych, jak i nowoczesnych, przy każdej elewacji: zarówno tynkowanej, drewnianej, jak i kamiennej.

„Atutem dachówek ceramicznych jest bogaty wybór ich kolorystyki i wzornictwa. – Mówi przedstawiciel Hurtowni Pokryć Dachowych Ambit. – Oprócz klasycznej czerwieni możemy zdecydować się na odcienie pastelowe i ciemne, wyraziste barwy. Do wyboru mamy przy tym różne rodzaje dachówek, w tym karpiówki, esówki, a także modele zakładkowe. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości zrealizujemy każdy projekt”.

Trwałe

Estetyka to ogromna, ale nie jedyna zaleta dachówki ceramicznej. Tego typu materiały cenione są bowiem również ze względu na swoją niezwykłą trwałość i wytrzymałość, którą gwarantuje wysokiej jakości glina ceglarska służąca do ich produkcji. Odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: opadów, zmiennych temperatur, a nawet tak ekstremalnych zjawisk jak huragany czy trąby powietrzne, dachówki ceramiczne stanowią stabilne, ciężkie pokrycie dachowe, które przetrwa w doskonałym stanie wiele lat. Szacuje się, że żywotność tych materiałów może przekraczać nawet sto lat i to bez konieczności częstych renowacji czy konserwacji dachów.

Praktyczne

Dachówki ceramiczne są efektowne, wytrzymałe, ale i… funkcjonalne. Do zalet w zakresie użytkowania tego typu materiałów należy przede wszystkim ich ekologiczny charakter. Produkowane wyłącznie z naturalnych surowców i pozbawione toksycznych substancji dachówki ceramiczne są bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska. Ze względu na swój „oddychający” charakter, a więc odpowiednią przepuszczalność pary wodnej i znakomitą wentylację, materiały te tworzą we wnętrzach przyjazny mikroklimat i zapobiegają rozwojowi grzybów czy pleśni. Oprócz tego dachówki ceramiczne doskonale tłumią hałasy i pomagają ograniczać straty ciepła. Nic więc dziwnego, że należą one do najpopularniejszych pokryć dachowych.