Wyjazdy motywacyjne i integracyjne stały się popularną formą wynagradzania oraz szkolenia i zacieśniania więzi między pracownikami. Jednak aby taki wyjazd był skuteczny musi być dobrze zaplanowany i zorganizowany. W przeciwnym wypadku pracownicy będą go postrzegać jako stratę cennego czasu, który mogliby spędzić razem z rodziną, czy też poświęcić na rozwijanie umiejętności.

Planuj z głową

Przede wszystkim należy pamiętać, że wyjazd motywacyjny ma być dla pracowników nagrodą i wyróżnieniem, sprawiającym, że poczują się oni naprawdę wyróżnieni. Dlatego też wszystko musi zostać zorganizowane profesjonalnie i dokładnie.

Warto zacząć od wstępnego zbadania preferencji pracowników. Mogłoby się wydawać, że wyjazd-niespodzianka, którego atrakcje nie są wcześniej znane uczestnikom, jest dobrym pomysłem, ale w praktyce może on prowadzić do nieprzyjemnych i kłopotliwych sytuacji. Niektóre z aktywności mogą wymagać pewnych warunków zdrowotnych, które trzeba spełnić, żeby móc je wykonać. Jeśli planujemy posiłki, niektórzy z uczestników mogą wymagać specjalnego menu ze względu na nietolerancję pewnych produktów w diecie. Ostatecznie także nie każdemu mogą spodobać się ekstremalne atrakcje takie jak skoki na bungee czy rafting, a z kolei inni będą nudzić się zwiedzając zabytki czy ośrodki historyczne. Ważne jest poznanie preferencji pracowników i ich zrównoważone zaspokojenie.

Atrakcje dla każdego

Przy planowaniu wyjazdu motywacyjnego warto unikać utartych schematów. Podróż do znanego i popularnego miejsca, choć łatwa w organizacji może nie być zbyt atrakcyjna dla pracowników. Dodatkowo istnieje spora szansa, że część z nich już dane miejsce odwiedziła. Wyjazd ma być dla nich okazją do oderwania się od codzienności i spróbowania czegoś nowego. Można to osiągnąć poprzez wyjazd do nietypowego, egzotycznego miejsca, z zupełnie innego kręgu kulturowego, na przykład Karaiby, Gambia czy Istambuł. Innym sposobem jest zapewnienie aktywności, na których uprawianie uczestnicy nie mieliby normalnie czasu, warunków lub funduszy. Możliwości jest wiele: kurs nurkowania czy jazdy szybkim, sportowym samochodem, rejs luksusowym jachtem, przejażdżka na słoniu w Indiach czy nauka greckiej zorby. Im mniej popularniejsza atrakcja, tym lepiej.

Właściwy harmonogram

Jedną z najistotniejszych rzeczy związanych z wyjazdem motywacyjnym dla firm, jest stworzenie dla niego harmonogramu. (za firmą Bissole, która organizuje wyjazdy motywacyjne dla firm) Należy wziąć w nim pod uwagę wiele czynników: czas dojazdu i możliwe opóźnienia, długość trwania przewidzianych atrakcji, a także godziny ich otwarcia jeśli takowe występują, a także czas wolny dla uczestników, w którym mogą nieco odpocząć i zregenerować swoje siły. Wiele zależy od wieku i preferencji danej grupy, ale zwykle zaplanowanie jednej wymagającej wysiłku atrakcji (na przykład wchodzenie po ściance wspinaczkowej) po drugiej (długa wędrówka malowniczym szlakiem turystycznym) nie jest najlepszym pomysłem. Owszem, warto zmęczyć uczestników, ale należy przede wszystkim pamiętać, że wyjazd ma być dla nich przyjemny i relaksujący.

Pomoc ekspertów

Organizując wyjazd należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, warunków i zmiennych. W przypadku dużej grupy uczestników organizacja takiej podróży jest bardzo trudna. Warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalnego biura podróży, które pomoże załatwić wszelkie formalności, podpowie ciekawe kierunki oraz zapewni wyjątkowe i niepowtarzalne atrakcje.