Kiedy zakłada się własną działalność gospodarczą, zazwyczaj oszczędza się na czym się tylko da. Różnymi gospodarczymi sposobami urządza się biuro, szuka się też siedziby, która nie będzie za droga, oszczędza się także na sprzęcie i bardzo ostrożnie tworzy się kolejne miejsca pracy. Chociaż takie oszczędne podejście wydaje się bardzo racjonalne, to jednak warto pamiętać, że nie zawsze jest rzeczywiście najlepsze. Firmowe biuro jest niczym wizytówka, to w nim przyjmuje się klientów i ono jest też miejscem pracy. Warto więc zadbać, by pobudzało ono kreatywność, a jednocześnie robiło pozytywne wrażenie na gościach.

Jeśli na aranżowanie biura poświęci się odpowiednio dużo czasu i uwagi, to można nie aż tak wielkim kosztem stworzyć wspaniałe, nowoczesne i minimalistyczne wnętrze, które od razu będzie zapadało w pamięć. Jednak warto pamiętać, że sama aranżacja to jeszcze nie wszystko. By biuro robiło niezmiennie dobre wrażenie, koniecznie zainteresować trzeba się też kwestią sprzątania.

Podczas gdy zaprojektowanie wnętrza to zajęcie jednorazowe, samo sprzątanie jest już czynnością, która powtarza się cyklicznie, najlepiej raz w tygodniu. W przypadku małych firm jednak ta cykliczność to za mało, by stworzyć nowe miejsce pracy. W takim wypadku można poszukać na własną rękę osoby do sprzątania i zaoferować jej pracę na umowę zlecenie. Dodatkowym kosztem dla firmy w takim wypadku jest zakup środków czystości, odkurzacza i wszystkich innych niezbędnych narzędzi i sprzętów.

Tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem okazać się jednak może skorzystanie z usług firmy, która oferuje sprzątanie biur. W największych przedsiębiorstwach tego typu można zlecić nie tylko cotygodniowe sprzątanie biura, ale również mycie okien czy np. czyszczenie tapicerek. Duże firmy sprzątające wszystko to mogą zrobić w dobrych cenach, a przy okazji zapewniają wszystkie niezbędne środki czystości, sprzęty i narzędzia. To wygodne i praktyczne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie tylko nie muszą kupować do biura nowych sprzętów, ani tym bardziej szukać dla nich miejsca w biurze.

Z pewnością warto korzystać z usług firm sprzątających, jednak jak znaleźć tę naprawdę godną polecenia? Dobrych źródeł informacji jest kilka:

  • strony internetowe typu katalogi
  • fora internetowe
  • wyszukiwarki
  • znajomi, którzy już z takich usług korzystają.

Zanim jednak podpisze się umowę o współpracy, warto zapoznać się z jej warunkami i ustalić najdrobniejsze warunki, począwszy od wybrania dnia i godziny sprzątania, a skończywszy na zakresie obowiązków, które należy wykonać w ramach sprzątania biura.

Szczegółowa umowa, którą podpisują obie strony będzie niezbędna, jeśli w czasie współpracy pojawią się jakiekolwiek nieporozumienia. Warto pamiętać, że oprócz umowy powinno się przygotować jeszcze jeden dokument – specjalną tabelkę, w której osoba sprzątająca za każdym razem umieszczać będzie godzinę godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy i własny podpis. Taki godzinowy wykaz to zawsze podstawa przy rozliczeniu z firmą sprzątającą.

Marcus MP to firma świadcząca usługi z zakresu sprzątania biur – my wiemy, że inwestycje w biuro są ważne.