Praca w Belgii

Wielu Polaków co roku opuszcza nasz kraj i emigruje do innych państw, aby znaleźć tam lepszą pracę i godniejsze warunki do życia. Najpopularniejszym celem są inne państwa europejskie. Praca w Belgii, czy w Niemczech jest marzeniem wielu młodych osób, które uczą się u nas, a następnie wykorzystują zdobytą wiedzę i umiejętności w innym miejscu.

Belgia to kraj bardzo lubiony i ceniony przez Polaków, którzy przyznają, że system socjalny jest bardzo korzystny dla obywatela, a praca pozwala na zgromadzenie odpowiednich oszczędności. Sytuacja na europejskich rynkach pracy zmienia się jednak z roku na rok, z uwagi na wiele różnych czynników. Wymagania pracodawców są również coraz wyższe. Czy nadal opłaca się młodym ludziom wyjeżdżać do Belgii, czy też powinni kierować swoje kroki w innych kierunkach?

 

Praca w Belgii – na jakie zatrudnienie można liczyć?

Kiedyś Polacy w Belgii pracowali głównie jako pracownicy fizyczni. Najczęściej sprzątali w domach, zajmowali się ogrodem, czy też opiekowali dziećmi i osobami starszymi. Ponieważ jesteśmy członkiem Unii Europejskiej już od wielu lat, a rynek pracy otworzył się dla nas, ta sytuacja nieco się zmieniła. Nadal spora grupa Polaków szuka fizycznej pracy w Belgii lub zatrudnia się na najniższych stanowiskach. Sporo młodych, dobrze wykształconych osób szuka jednak znacznie bardziej opłacalnego zajęcia. Bez trudu można znaleźć, więc pracę w dużej korporacji, w biurze, sklepie, czy urzędzie, jeśli tylko zna się język i posiada odpowiednie umiejętności. Poszukiwani do pracy w Belgii są także młodzi polscy prawnicy i lekarze, czy pielęgniarki. Wcale nie jest trudno otrzymać wymarzone stanowisko pracy i całkiem godne wynagrodzenie.

 

Praca w Belgii jako opiekun medyczny i pielęgniarka

W krajach zachodnich bardzo poszukiwane są osoby, które profesjonalnie zajmują się osobami starszymi i chorymi, ponieważ brakuje rąk do pracy. Nasi opiekunowie i pielęgniarki uznawani są za niezwykle profesjonalnych, dlatego wystarczy krótki kurs znajomości języka i nawet przy jego podstawach można liczyć na zatrudnienie w domu opieki, szpitalu lub domu prywatnym. Sporo firm zajmuje się znajdowaniem dla Polaków pracy w Belgii i prowadzi właśnie dla nich kursy językowe. Korzystając z oferty takiego pośrednika trzeba się jednak liczyć z tym, że zabierze on później część wypracowanego wynagrodzenia. Znacznie lepiej jest więc zajęcie znaleźć na własną rękę. choć może się to wydawać mniej bezpieczne. Pracując w Belgii z czasem można również postarać się o nadanie obywatelstwa.